Сучасні комп’ютери мають різні обчислювальні можливості.
Суперкомп’ютери — багатопроцесорні комп’ютерні системи, призначені для здійснення складних обчислень.
Приклад:
Українські центри суперкомп’ютерних обчислень у Національному технічному університеті «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» та Інституті кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України мають найпотужніші в країні комп’ютери.
Суперкомп’ютери використовуються для розв’язання складних і трудомістких наукових задач, опрацювання розвідувальних даних, створення спецефектів у кінематографії, прогнозування погоди, для організації на їхній базі централізованих сховищ інформації.
Приклад:
Рейтинг найпотужніших суперкомп’ютерів світу постійно змінюється. Так, Summit, розроблений IBM, утримував першість два роки, а в 2020 році поступився японському суперкомп’ютеру.
Найпотужніший суперкомп’ютер розроблено в США за проєктом «Колумбія». Метою проєкту є підтримка досліджень в галузі аеронавтики та наук про життя і космос. Суперкомп’ютер передано Національному агентству США з аеронавтики і космічних досліджень (NASA). Цей складний обчислювальний комплекс забезпечує фантастичну продуктивність — 42,7 трильйони операцій за секунду.
Рис.1. Суперкомп’ютер, розроблений за проектом «Колумбія»
Мейнфрейми — високопродуктивні надійні сервери (рис. 2), призначені для використання в критично важливих системах (керування електростанціями, продаж квитків, хмарні технології тощо).
Рис.2
Мікрокомп’ютери призначені для реалізації простих задач керування, наприклад побутовою технікою (рис. 3).
Мікрокомп’ютери призначені для реалізації простих задач керування, наприклад побутовою технікою (рис. 3).
Персональні комп’ютери (ПК) призначені для використання однією людиною, тобто для персонального користування.
Конструкції та розміри ПК досить різноманітні.
Конструкції та розміри ПК досить різноманітні.
Серед найпопулярніших персональних комп'ютерів варто виділити смартфони — кишенькові комп'ютери, що поєднують функції мобільного телефону та комп'ютера.
Можливості ПК залежать від потреб людини, яка його використовує: офісному працівнику достатньо комп’ютера з мінімальними можливостями, а кіберспортсмену для тренувань у сучасних комп’ютерних іграх знадобиться потужніше обладнання. Завдяки збільшенню швидкодії, зменшенню розмірів, зниженню ціни кількість комп’ютерів у світі вже давно перевищила 2 млрд і продовжує стрімко зростати.
Джерела:
Інформатика : підруч. для 8-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Й.Я.Ривкінд [та ін.]. — Київ: Генеза, 2021.
Інформатика : підруч. для 8 кл. закл. загал. серед. освіти / [О. О. Бондаренко, В. В. Ластовецький, О. П. Пилипчук, Є. А. Шестопалов]. — Харків : Вид-во «Ранок», 2021.