Час рухається постійно, рівномірно, не зупиняючись. Він показує тривалість історичних подій і природних явищ. Вимірювання часу безпосередньо пов'язане з положенням Сонця і Місяця на небі.
Зверни увагу!
За весь період існування людства було винайдено безліч різних годинників.
Коли годинників ще не було, люди дізнавалися час за сонцем. Існувало правило: встало сонечко — і людям прокидатися пора. Сонечко сідає за горизонт — і людям час спати.
 
день-ніч.png
Годинник — це пристрій для вимірювання часу.
Спочатку люди придумали сонячний годинник, бо помітили, що тінь також рухається за сонцем.  Дивляться люди, як тінь по колу бігає, вкопали в землю стовп, а навколо стовпа накреслили коло, розділивши його на частини.
 
Сонячний годинник.png
 
Кожна частина дорівнювала 1 годині. Зійшло сонце, і тінь від стовпа повільно рушила по колу, відміряючи годину за годиною. Але в похмурі дні такий годинник не міг допомогти визначити котра година.

Якось люди помітили, що квіти теж живуть за «розпорядком дня»: одні квітки розкриваються вранці, а вдень закриваються, інші розкриваються під вечір, треті — тільки вночі, а вдень вони завжди закриті. Відкриваються не коли їм заманеться, а в «свій власний час». Так з'явилися квіткові годинники.
 
Квітковий годинник Карла Ліннея.png
 
Перший такий годинник був створений відомим шведським вченим Карлом Ліннеєм. У \(1735\) році в місті Упсала він висадив \(50\) рослин на спеціальну клумбу так, щоб можна було визначати час. Відтоді квіткові годинники можна побачити у багатьох містах. Вигляд такі годинники мають дуже гарний, але «працюють» вони тільки в сонячну погоду.

Через деякий час люди придумали пісочні годинники. У них немає ні стрілок, ні зубчастих коліщаток всередині. Зроблені вони зі скла.
 
Пісочний годинник.png
 
Дві скляних пляшечки пов'язані одна з одною. Всередині пісок. Коли годинник працює, пісок з верхньої ємності сиплеться в нижню. Висипався пісок — значить, пройшло \(3\), \(5\), \(10\) хвилин. Годинник перевертають, і відлік часу продовжується. Пісочними годинниками люди користуються і тепер, наприклад, за допомогою такого годинника хворі в лікарнях отримують лікувальні процедури. Навіть кухарі користуються ними, щоб зварити яйця.

Але людям захотілося вимірювати час ще більш точно. І тоді вони придумали особливий механізм, який називається просто годинник.
 
Годинники зі стрілкою.png
Зараз існує багато різних годинників: годинники, які стоять на підлозі — «підлогові», є «настінні», що висять на стіні, годинники-будильники. Є механічні, кварцові, електронні годинники. Всі вони  використовують для вимірювання часу періодичні процеси —  коливання.