Досліди з повітрям та його складниками
Правила безпеки
1. Повідом дорослих про проведення експерименту.
2. Будь обережним/ною з вогнем. Поруч з відкритим полум'ям не має бути легкозаймистих речовин.
3. Не використовуй пошкоджений, тріснутий, чи надщербнутий посуд.
4. Виконуй досліди згідно з інструкціями. Речовини бери у тих кількостях, що вказано в описі.
5. Використовуй окуляри, рукавички та захисний одяг (халат тощо).
6. Не пробуй речовини на смак та уникай потрапляння на шкіру чи в очі. Якщо речовина уже потрапила на шкіру чи в очі, то негайно змий її великою кількістю холодної проточної води.
Дослід 1. "Вогонь потребує кисню"
Візьми неглибоку посудину, постав у неї свічку та підпалити її — свічка буде горіти, тому що є кисень. Але, якщо накрити запалену свічку прозорою (щоб спостерігати експеримент) склянкою — через кілька секунд свічка згасне. Це відбувається тому, що кисень під склянкою вигоряє і його не залишається, а за відсутності кисню, горіння не можливе.
Дослід 2. "Гасимо полум'я силою знань"
Запали свічку. Паралельно візьми склянку, насип 2-3 г соди та долий до неї 10-15 мл оцту. Спостерігай як виділяються бульбашки газу — це вуглекислий газ (який також є у невеликій кількості у складі повітря).
Потім піднеси склянку із содою та оцтом до свічки і легенько та обережно нахили в сторону полум'я (так, щоб вміст посудини не вилився і не висипався з неї). Уяви ніби переливаєш "повітря" із склянки на полум'я — і побачиш, що полум'я гасне! Оскільки, ти "залив/ла" його вуглекислим газом, а для горіння потрібен кисень. Вуглекислий газ не підтримує горіння.
Пригадай, горіння не можливе без кисню!
Будь-яке полум'я, з точки зору науки — це хімічна реакція за участі кисню. Ці знання використовують поженики, що гасити полум'я.
Вогонь, горить, якщо є три фактори — "трикутник вогню":
- горюча речовина (папір, дерево тощо),
- джерело запалювання (іскра, сірник, блискавка, лінза тощо),
- кисень.
Якщо забрати хоча б один фактор — вогонь гасне. Тому невеликі пожежі можна загасити накривши їх осередок цупким не синтетичним покривалом чи засипати піском.
Дослід 3. "Що ми видихаємо"
Увага! Цей дослід проводити лише під наглядом дорослих!
Щоб переконатися, що ми видихаємо вуглекислий газ також можна провести дослід. Тобі знадобиться вапняна вода. Її можна купити в спеціалізованих магазинах, або приготувати самостійно з вапна.
Зверни увагу!
Працюй з вапном обережно, оскільки воно (негашене вапно) дуже бурхливо реагує з водою і потрапляння на шкіру є небезпечним! Використовуй рукавички, захисні окуляри та одяг.
Найкраще попроси дорослих приготувати її, або придбати.
Налий вапняну воду у склянку. Потім, обережно, щоб вапняна вода не торкалася тіла та не потрапила в рот видихнути кілька разів у склянку. Стане помітно, що вапняна вода помутніла. Так відбувається тому, що вапняна вода вступає в реакцію з вуглекислим газом і утворює нерозчину (мутну) речовину.