Зверни увагу, що повітря є у твоїй кімнаті, у воді, у ґрунті та у людському тілі. Повітря, буквально, всюди!
У ґрунті повітря знаходиться між порами та дрібними частинками. Таке повітря називають ґрунтовим.
Ґрунтове повітря — це суміш газів, які потрапляють у ґрунт з повітряної оболонки, або утворюються там самостійно.
Різні типи ґрунтів мають різну кількість повітря у своєму складі.
Кількість повітря залежить від вологи — чим більше води у ґрунті, тим більше вона витісняє повітря.
Завдяки наявності повітря у ґрунті у ньому процвітає життя: мікроогранізми, рослини, комахи, гризуни тощо.
Зверни увагу!
Кисень бере участь в утворенні верхнього родючого шару ґрунту — гумусу.
Ґрунтове повітря має трохи інший склад ніж атмосферне: у ньому майже вдвічі менша кількість кисню, і значно більше вуглекислого газу; крім того частка інших газі теж набагато більша.
Азот, якого також багато у ґрунтовому повітрі засвоюють ґрунтові бактерії, зокрема ті, що живуть на кореннях рослин. Для рослин це корисно, оскільки бактерії перетворюють азот з повітря на речовини, які потрібні їм для росту та розвитку.
Вміст газів у ґрунтовому повітрі може відрізнятися у різні пори року.
Наприклад, вуглекислого газу набагато більше навесні та влітку. Це пов'язано із збільшенням активності живих організмів після зимового сну.
Вміст кисню у ґрунті впливає на рослини. Чим більше він насичений киснем, тим краще рослини почуваються: покращується ріст наземної частини та коріння, поліпшується здатність вбирати воду та мінеральні речовини з ґрунту.
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го кл. заг. серед. освіти/ Дарія Біда, Тетяна Гільберг, Ярина Колісник. - Київ: Видавничий дім "Генеза", 2022. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Фоменко, В. Я. Гайда, С. М. Подоляк, В. І. Кравець, І. В. Крацець, І. В. Олійник, В. П. Стахурська, З. М. Пушкар, С. В. Банах, Л. П. Козловська. - Тернопіль : Астон, 2022. - 272 с..