Ми оточені безліччю винаходів, якими користуємося щодня. Те, що для нас звичне і комфортне сьогодні, без чого ми не уявляємо свого життя — раніше було дивом і вінцем еволюції для наших предків.
Незважаючи на весь геній людського розуму, наполегливость та працелюбность, багато винаходів взяли свої ключові ідеї та натхнення від природи.
Наприклад,
- Тренована людина, що важить 70 кг може підняти вантаж більший за свою вагу. Так само деякі жуки та ссавці. Вивчаючи такі можливості тіла були спроєктовані важелі та крани.
- Людина та деякі тварини можуть стрибнути на відстань, що значно перевищує їх зріст. Така стрибучість теж використана для конструювання техніки та приладів.
- Спостерігаючи за птахами люди аналізували будову їх тіла та механіку рухів. Літаки та автомобілі створені з обтічними формами, щоб опір повітря був мінімальний та полегшував рух.
Будь-який винахід цінний для науки та людства, якщо він має новизну (щось, що раніше не знали, чи не використовували) та є корисним у певній сфері знань чи галузі.
Людина, яка створила новий винахід називається винахідником або винахідницею.
Щоб засвідчити, що винахід є чимось новим і раніше невідомим — йому присвоюють патент.
Патент — це свідоцтво, що підтверджує хто є автором пристрою (об'єкта) і що він раніше ніким не був створений, тобто є чимось абсолютно новим і незнаним досі.
Знак, що засвідчує авторське право
Науковець, що створив новий винахід має:
- описати його;
- оприлюднити;
- подати заявку на отримання патенту.
Патент дає право винахіднику/-ці виключне право на використання — розпорядження своїм творінням.
Якщо хтось захоче використати новий пристрій, то має звернутися до власника/-ці патенту. Будь-яке використання винаходу без дозволу є незаконним. Автор (авторка) винаходу можуть продати його, або продати право на користування ним.
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го кл. заг. серед. освіти/ Дарія Біда, Тетяна Гільберг, Ярина Колісник. - Київ: Видавничий дім "Генеза", 2022. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Фоменко, В. Я. Гайда, С. М. Подоляк, В. І. Кравець, І. В. Крацець, І. В. Олійник, В. П. Стахурська, З. М. Пушкар, С. В. Банах, Л. П. Козловська. - Тернопіль : Астон, 2022. - 272 с..
3. Довкілля: підруч. інтегр. курсу для 5 класу закл. заг. серед. освіти/ Олексій Григорович, Юлія Болотіна, Максим Романов. - Харків: Вид-во "Ранок", 2021.- 176 с. : іл..
4. Картинки: www.canva.com