За допомогою найпростішого оп тичного приладу — лупи — дослідники розглядають дрібні деталі на поверхні невеликих об’єктів. Лупу використовують у багатьох сферах людської діяльності: у біології, медицині, археології, банківській і ювелірній справі, криміналістиці, під час ремонту радіоелектронної техніки, а також у філателії, нумізматиці та боністиці.
Основна частина лупи — лінза, яка закріплена в оправі. Оптичні лінзи зазвичай виготовляють зі скла або пластику.
Під час розглядання дрібних предметів через збиральну лінзу (лупу) вони виглядають набагато більшими. Це пояснюється тим, що світлові промені від предмета змінюють свій напрям (заломлюються) на межу зміни середовищ повітря – скло (лінза) та скло – повітря.
Лінзи є універсальним оптичним елементом більшості оптичних систем. Традиційне застосування лінз — біноклі, телескопи, оптичні приціли, мікроскопи, фото- та відеотехніка. Лінзи також використовують в окулярах і контактних лінзах.
Контактні лінзи виробляють із гідрогелю або силікон-гідрогелю.
Ми звикли за допомогою лупи збільшувати розміри предметів і розглядати їх крізь лупу зблизька. Лупа здивує нас, якщо ми подивимося крізь неї на предмети, які перебувають далеко: зображення буде зменшеним і перевернутим.
Вода в пластиковій пляшці може діяти як лінза. Не за лишайте на природі пляшки — це може стати причиною пожежі.
Джерела:
Пізнаємо природу : підручник інтегрованого курсу для 6 класу закладів загальної середньої освіти / Л. Я. Мідак, Н. В. Кокар, В. І. Кравець, Н. В. Фоменко, І. В. Кравець., Г. Я. Жирська. — Тернопіль : Астон, 2023. — 256 с.