Для засвоєння нової інформації надзвичайно важлива увага. 
 
Увага — зосередження думки, зору, слуху на будь-якому об'єкті; спрямованість думки на кого-небуть чи на що-небудь.
 
Концентрація уваги —  зосередженість на одному об'єкті чи явищі.
 
конц уваги.jpg увага.jpg
 
Негативно на концентрацію уваги впливає поганий загальний стан організму: наявність хронічних чи гострих захворювань, недостаня кількість та якість сну, стрес, перенавантаження, страх тощо.
 
Увага буває
  • мимовільна
  • довільна
Мимовільна увага — коли людині не потрібно докладати зусиль, щоб на чомусь зосередитися. Наприклад, на кухонну підлогу падає склянка і розбивається — людина одразу реагує: повертається тілом, дивиться на місце події, реагує на звук.
 
Світло людина сприймає набагато швидше ніж звук. Світло рухається із швидкістю 300 000 кілометрів на секунду, а звук (звукові хвилі) набагато повільніші: 0,3 км/с
Наприклад, ми спочатку бачимо блискавку, а через кілька секунд чуємо грім.
 
грім і блиск.jpg
 
Довільна увага — коли людина зосереджується на чомусь силою волі, фактично змушуючи себе над чимось працювати, про щось міркувати, вирішувати задачу тощо.
 
довільна увага.jpg
 
Чим більше подразників навколо, тим важче зосереджуватися на чомусь конкретно. Тому важливо шукати тихі та затишні місця для роботи чи навчання.  
 
Біологічні ритми (біоритми) — це сукупна назва біологічних процесів, що відбуваються в організмі людини з періодичною зміною і відповідно до періодичних змін у середовищі проживання (наприклад, день-ніч).
 
Якщо ритми людини визначають в межах доби — такі ритми називають добовими. Наприклад, в різні години протягом дня у людини змінюються показники температури тіла, особливості кровообігу та здатності до навчання та запам'ятовування.
 
Добові ритми для людини є найважливішими, особливо чергування сну та стану активності, оскільки він впливає на нормальне протікання більшості фізіологічних процесів. 
 
Біологічний годинник — це узагальнена назва здатності живих організмів відчувати час і пристосовуватися до нього.
 
Наприклад, якщо у людини біологічний годинник "налаштований", то вона хотітиме стати в один і той же час і прокидатиметься теж, відчуватиме потребу в прийомі їжі приблизно в один і той же час вранці, в обід та ввечері.
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го кл. заг. серед. освіти/ Д. Д. Біда. — Київ: Видавничий дім "Освіта", 2023. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Кокар, В. І. Кравець, Н. В. Фоменко, І. В. Кравець, Г. Я. Жирська. — Тернопіль : Астон, 2023. - 256 с..
4. Картинки: www.canva.com