Теорія:

Ліс — це природне угруповання!
 
forest-g6058c3dfb_1280.png
Ліс — це природне угруповання, у якому на великих ділянках землі ростуть дерева й інші рослини. Серед рослин лісу живуть різноманітні тварини, гриби, бактерії.

У лісах рослини ростуть ярусами.

  • Верхній ярус утворюють дерева (сосна, дуб, граб, береза, липа, осика, клен, вільха), які потребують багато світла.
  • Середній ярус утворюють кущі (ожина, шипшина, чорниці, барбарис, ліщина, малина).
  • Нижній ярус — це трав'янисті рослини (підсніжники, проліски, конвалія, папороть, копитняк, вороняче око, зірочник, звіробій тощо) і гриби (білий гриб, боровик, підберезовик, опеньки, сироїжки, мухомор, бліда поганка тощо).

Ліс — це місце життя представників різних груп тварин. У лісі тварини знаходять їжу, місце для облаштування житла та виведення потомства, схованку від ворогів і негоди. У лісі живуть звірі (вовк, лисиця, лось, борсук, білка, їжак, дикий кабан, заєць-русак) та птахи (соловей, зозуля, шпак, іволга, рябчик, глухарь, сова, дятел).

 

У птахів лісу короткі крила та довгий хвіст, щоб було легко літати між деревами. У багатьох звірів пальці озброєні гострими кігтями, щоб лазити по деревах. Рослини і тварини в лісі міцно пов’язані між собою ланцюгами живлення, тому залежать одне від одного.
 

Ліси поділяють на хвойні, листяні та мішані. У хвойних лісах ростуть: кедр, кипарис, ялиця, ялівець, сосна, ялина, секвоя, тис. У листяних лісах ростуть: граб, дуб, в'яз, бук, береза, липа, осика, клен, вільха.

 

Ліс захищає водойми і ґрунти. Помічено, що там, де вирубують ліс, бувають повені і зсуви ґрунту, які призводять до всіляких лих. Деревина лісу — це матеріал для будівництва, виготовлення меблів тощо. У лісах збирають гриби, ягоди, заготовляють лікарські рослини: У соснових лісах відкривають санаторії. Ліси — легені планети, бо дають кисень. У лісах мешкають різні тварини, ростуть рослини. Тому охорона лісів — турбота не лише держави, але й кожного з нас.

Джерела:

Я досліджую світ : підруч. для 3-го класу закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська, Л. Пономарьова, О. Антонов. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 144 с. : іл.

Я досліджую світ : підруч. для 3 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 1 / Н. М. Бібік, Г. П. Бондарчук. — Харків : Вид-во «Ранок», 2020. — 136с. : іл.