Організми живуть не лише на суходолі, а й у воді. У прісних водоймах організми мають усі необхідні для життя умови: світло, тепло, повітря та поживні речовини.
На берегах водойм і недалеко від берега ростуть очерет, рогіз, комиш, стрілолист, осока. На поверхні води плавають листки і квітки латаття білого та глечиків жовтих, які коренями кріпляться до дна водойми. Повністю занурені у воду елодея і кушир. На поверхні водойм плаває ряска. У прісних водоймах живуть зелені водорості, які утворюють слизькі нарости на підводних предметах. У товщі води живуть мікроскопічні зелені водорості, які спричиняють «цвітіння води».
Водойму населяють різні тварини. Хижа комаха-водомірка швидко бігає по поверхні води. У товщі води живуть дрібнесенькі рачки, молюски (ставковики і котушки), жуки (водолюб і плавунець), личинки комарів.
Постійні мешканці водойми — риби. Серед них є рослиноїдні — товстолобик, червоноперка; всеїдні — карась, лящ, короп; хижі — щука, судак, сом. Їжею всеїдних є частини рослин і личинки комах, черв'яки, дрібні рачки. Хижі підстерігають дрібну рибу, пуголовків, а великі соми — навіть птахів і звірів.
У воді частину свого життя проводять жаби, тритони, вужі. Добре плавають у воді видри, нутрії, бобри.
Гніздяться у прибережних заростях очерету качки, гуси, лебеді. Вони добре плавають і пірнають. На мілководді за жабами й рибою полюють чаплі і лелеки.
Я досліджую світ : підруч. для 3-го класу закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська, Л. Пономарьова, О. Антонов. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 144 с. : іл.
Я досліджую світ : підруч. для 3 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 1 / Н. М. Бібік, Г. П. Бондарчук. — Харків : Вид-во «Ранок», 2020. — 136с. : іл.