Вода — унікальна речовина!
 
Ресурс 2чч.png
 

Вода — це рідина, яка має свої властивості. Вона текуча, не має власної форми (набуває форму об’єкта, в який її наливають), прозора, безбарвна, без запаху та смаку.

 

pond-310149_1280.png
 

Вода — єдина речовина на Землі, яка в природних умовах може перебувати одночасно в трьох станах:

  • рідкому (вода, роса, туман, дощ, злива),
  • твердому (лід, сніг, іній, бурульки, сніжинки, айсберги, льодовики, крига);
  • газоподібному (водяна пара).

splashing-g28a753d48_1280.jpg ice-cubes-g51ccd5f52_1920.jpg hot-spring-g402ceb63d_1920.jpg

 

Вода змінює свій агрегатний стан під час охолодження або нагрівання. Температуру вимірюють у градусах Цельсія і позначають °С

 

За температури нижче 0° вода замерзає, тобто переходить із рідкого стану у твердий. У природі за таких умов водойми вкриваються кригою. У хмарах утворюються сніжинки. Лід і сніг — це вода у твердому стані.

 

За температури вище 0° лід і сніг тануть. Вода переходить із твердого стану в рідкий.  

 

Після дощу вода з калюж через деякий час випаровується, тобто переходить з рідкого стану в газоподібний.

Випаровування — це перехід води з рідкого стану в газоподібний.

Вода в газоподібному стані — це водяна пара, яка завжди є в повітрі. У природі, коли водяна пара охолоджується біля земної поверхні, утворюються роса, туман, іній. Найшвидше вода випаровується під час кипіння за температури 100°.

 

Вода може розчиняти різні речовини. Воду з розчиненою в ній речовиною називають розчином. Більшість рідин, які існують у природі, — це водні розчини (океанічна, морська, річна, озерна вода, мінеральні води, дощ тощо). Розчинами є й зроблені людиною фруктові та овочеві соки, кола та пепсі, чай, кава та інше.

 

У воді розчиняються не тільки тверді речовини (цукор, сіль, харчова сода), а й рідини (спирт, оцтова кислота) та гази (кисень, вуглекислий газ). Вода — найкращий розчинник.

 

Але є і такі речовини, які майже не розчиняються у воді. Пісок, глина, крохмаль, залізо, алюміній, олія, бензин, нафта та деякі інші речовини у воді не розчиняються. 

Розчин, в якому речовина перестає розчинятися, називають насиченим.
Джерела:

Я досліджую світ : підруч. для 3-го класу закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 1 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська, Л. Пономарьова, О. Антонов. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 144 с. : іл.

Я досліджую світ. Підручник для 3 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах) : Частина 1 // І. В. Грущинська, З. М. Хитра. — Київ : УОВЦ «Оріон», 2020. — 160 с. : іл.