Справжні багатоклітинні тварини — група примітивних симетричних багатоклітинних тварин, у яких життєві функції виконують різні органи і системи органів, а в життєвому циклі наявні зародкові листки.
За симетрією усі справжні багатоклітинні поділяють на два розділи — Радіальні та Білатеральні, що є відображенням кардинальних еволюційних перетворень організації тіла тварин.
Радіальні, або Двошарові — це група справжніх багатоклітинних тварин, ознаками яких є радіальна (променева) симетрія та два зародкові листки.
У межах розділу виокремлюють два типи — Реброплави та Жалкі. Це хижаки, через тіло яких можна провести дві і більше площин симетрії, у них з'являється дифузна нервова система, у тілі — кишкова порожнина, а між екто- й ентодермою наявна мезоглея, дуже добре розвинута регенерація.
Реброплави — це група справжніх тварин, характерною ознакою яких є наявність на тілі виступів з війками.
Нині відомо близько \(200\) видів, які живуть у морях. На поверхні тіла реброплавів є вісім валиків (ребер), на яких містяться гребневі пластини, утворені війками. Під час руху пластинки розкладають світло на спектр, тому виникає ілюзія, що по тілу реброплавів пробігають веселкові переливи. Більшість цих тварин має два щупальця, вкриті клейкими клітинами для полювання. Представниками групи є венерин пояс, мнеміопсис.
Реброплав
Жалки — це група справжніх тварин, характерними ознаками яких є жалкі клітини та дві життєві форми — поліпи і медузи.
До типу Жалкі належить понад \(9000\) видів водних тварин, об'єднаних у дві групи — Коралові поліпи (актинії, корал-мозковик, червоний корал) та Медузозоїдні (гідра звичайна, медуза-хрестовик, вухата медуза, медуза-коренерот, морська оса). Останні молекулярно-генетичні дослідження довели, що Коралові поліпи є найбільш примітивною та спільною предковою формою для всіх інших представників типу.
Білатеральні, або Тришарові — це група справжніх багатоклітинних тварин, найзагальнішими ознаками яких є білатеральна (двобічна) симетрія та три зародкові листки.
Характерною ознакою будови тварин цього розділу є двобічна симетрія, що поділяє тіло на дві частини (праву і ліву, передню і задню, спинну і черевну). В ембріогенезі тварин є вже три зародкові листки: екто-, енто- і мезодерма, з яких формуються тканини й органи. Дослідження довели, що група Білатеральні є монофілетичною, тобто двобічносиметричні тварини мали спільного предка. Згодом після своєї появи вони розділилися на дві гілки — Первиннороті і Вториннороті. Основна відмінність між ними — у способі формування ротового отвору. Із тих типів, що їх вивчають у школі, до первинноротих належать Плоскі черви, Молюски, Кільчасті черви (їх поєднали у еволюційну групу на основі таких спільних ознак, як спіральне дроблення та наявність личинки троховори) та Круглі черви і Членистоногі (утворюють другу еволюційну лінію, для яких спільними ознаками є кутикула та линяння). Раніше плоскі черви вважалися предками круглих червів, а кільчасті — предками членистоногих.
Особливе місце в системі тварин посідає група Вториннороті, у яких в ембріогенезі на місці первинного роти розвивається анус, а ротовий отвір формується на протилежному боці зародка. До цієї групи належать Голкошкірі та Хордові.
Деякі ознаки основних груп справжніх тварин:
Група | Характерні ознаки |
Плоскі черви | Сплощене тіло, передній та середній відділи травної системи, органи виділення — протонефридії |
Молюски | Голова, тулуб, нога, мантія, черепашка, органи виділення — нирки |
Кільчасті черви | Сегментація тіла, вторинна порожнина тіла, органи виділення — метанефридії |
Круглі черви | Тіло вкрите кутикулою, первинна порожнина тіла, органи виділення — шкірні залози |
Членистоногі | Хітиновий екзоскелет, змішана порожнина тіла, органи дихання — зябра, легеневі мішки, трахеї |
Хордові | Зяброві щілини в глотці, нервова трубка, хорда, тіло вкрите шкірою |
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 71-73.