Багатоклітинні тварини є найбільшою і найскладнішою групою живих організмів. За особливостями організації розрізняють первинні багатоклітинні та справжні багатоклітинні.
 
До первинних багатоклітинних належать тваринні істоти, в яких немає симетрії, тканин та органів (тип Пластинчасті та тип Губки).
  
Справжні багатоклітинні характеризуються наявністю симетрії, появою справжніх тканин, органів і систем органів. У справжніх багатоклітинних тварин з'являються травна, нервова, статева системи, органи чуття. Більшість істот цієї групи вже має видільну систему, а вищі тварини — ще й кровоносну та дихальну системи. У процесі ембріогенезу в справжніх багатоклітинних утворюються зародкові листки, з яких розвиваються тканини та органи дорослих тварин.
  
 До справжніх багатоклітинних належать:
  • розділ Радіальні (тип Реброплави, тип Жалкі або Кнідарії);
  •  розділ Білатеральні: група Первиннороті (тип Плоскі черви, тип Молюски, тип Кільчасті черви); група Вториннороті (тип Голкошкірі, тип Хордові).
Багатоклітинні тварини — це організми, в яких тіло побудоване з великої кількості клітин, що спеціалізуються на здійсненні певних функцій і різняться будовою.
Пластинчасті — первинні багатоклітинні тварини, тіло яких складається з \(5\) типів клітин:
  • епітеліальних з джгутиками;
  • волокнистих;
  • амебоїдних з псевдоподіями;
  • залозистих;
  • слизових.
У пластинчастих немає зародкових листків і органи не формуються. У них немає передньої чи задньої, верхньої чи нижньої частин тіла. Типовим представником групи є Трихоплакс адгеренс, що живиться мікроорганізмами, яких зовнішньо перетравлює і поглинає завдяки піноцитозу чи фагоцитує за допомогою псевдоподій. а рухається за допомогою джгутиків, що вкривають тіло.
трихоплакс5.png
Трихоплакс — найпримітивніша багатоклітинна тварина
 
Губки — первинні багатоклітинні асиметричні тварини, найзагальнішими ознаками яких є наявність пор у стінках тіла та двошаровість тіла. До типу належать близько \(5000\) видів прісноводних і морських губок. У тілі, що нагадує мішок, знизу є основа для прикріплення до субстрату, а зверху — вустя, що веде до кишкової порожнини. У тілі губок розрізняють від \(10\) до \(20\) типів клітин. Це покривні пінакоцити, комірцеві хоаноцити, травні амебоцити, резервні археоцити тощо. Найвідомішими представниками є бодяга ставкова, кошик Венери та келих Нептуна.
губки3.jpg
Губки — первинні багатоклітинні асиметричні тварини
Первинні багатоклітинні — група примітивних асиметричних багатоклітинних тварин, у яких життєві функції виконують диференційовані клітини різних типів, які подібні до клітин одноклітинних твариноподібних організмів.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 70-71.