Нуклеїнові кислоти — складні високомолекулярні біополімери, побудовані з нуклеотидів.
У всіх живих організмах нуклеїнові кислоти виконують роль збереження, передачі й реалізації спадкової інформації. Це інформаційні молекули: ДНК зберігає генетичну інформацію, а різні типи РНК сприяють її реалізації.
 
Нуклеїновим кислотам, як і білкам притаманна первинна структура — певна послідовність розташування нуклеотидів, а також складніші вторинна і третинна структури, які формуються за допомогою водневих зв'язків, електростатичних, гідрофобних та інших взаємодій.
 
Нуклеїнові кислоти основні учасники синтезу білкових молекул. Все, що необхідно клітині для життя, запрограмовано в ділянках молекул ДНК — генах. Закодована в них інформація реалізується молекулами РНК: іРНК переписує інформацію з гена й переносить її на рибосоми, в утворенні яких беруть участь рРНК. На молекулі іРНК, як на матриці, синтезується молекула певного білка, а окремі амінокислоти для його синтезу постачаються транспортною РНК.
 
Порівняльна характеристика ДНК та РНК:
Ознаки
ДНК
РНК
Мономери
Дезоксирибонуклеотиди:
— аденілові,
— тимідилові,
— гуанілові,
— цитидилові
Рибонуклеотиди:
— аденілові,
— уридилові,
— гуанілові,
— цитидилові
Склад нуклеотидів
Нітрогеновмісні основи:
— аденін,
— гуанін,
— тимін,
— цитозин.
Вуглевод — дезоксирибоза.
Ортофосфатна кислота
Нітрогеновмісні основи:
— аденін,
— гуанін,
— урацил,
— цитозин.
Вуглевод — рибоза.
Ортофосфатна кислота
СтруктураПодвійна спіральОдинарний ланцюг
ВластивостіЗдатність до реплікації та репараціїНездатні до реплікації та репарації
ФункціїСпадковаінформаційна (іРНК), транспортна (тРНК), структурна (рРНК)
Нуклеїнові кислоти разом з білками зберігають і реалізують генетичну інформацію, що є основою обміну речовин і перетворення енергії в біосистемах.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 86.