Жиророзчинні вітаміни нерозчинні у воді, але розчиняються в органічних розчинниках, термостійкі і є нечутливими до змін рН середовища. Вони можуть накопичуватися в організмі й спричиняти гіпервітамінози.
До жиророзчинних вітамінів належать вітаміни A (ретинол), D (кальцифероли), E (токофероли), K (філохінони).
 
Вітамін A (ретинол, антиксерофтальмічний) — синтезується тільки у тваринних тканинах. Рослини позбавлені цього вітаміну, проте багато з них містять каротин, що є попередником ретинолу. Вітамін A — антиоксидант, регулює процеси зроговіння, бере участь у синтезі родопсину, є необхідним для підтримки імунітету і протипухлинного захисту організму, забезпечує нормальний ріст організму, формування скелета, розмноження клітин шкірних покривів, є необхідним для нормального зору. Цей вітамін надходить у організм з продуктами тваринного походження — міститься у печінці риб та інших тварин, яйцях, маслі, сметані. При гіповітамінозі настає куряча сліпота (зниження здатності розрізняти кольори у напівтемряві).
 
Вітамін D (кальциферол, антирахітний) — регулює обмін Кальцію і Фосфору, які є необхідними для нормального утворення кісткової тканини. Він підвищує всмоктування цих мінеральних речовин у тонкому кишечнику і сприяє їх відкладенню в кістках. При гіповітамінозі розвивається захворювання — рахіт. Вітаміном D багаті в основному продукти тваринного походження: печінка риб, молочні продукти, яйця. Також вітамін D виробляється у шкірі людини під дією ультрафіолетового випромінювання (під час засмаги).
 
Вітамін E (токоферол, антистерильний) — не дає вільним радикалам кисню руйнувати клітинні мембрани. Відсутність цих вітамінів у їжі негативно позначається на здатності організму до розмноження, послаблюється статева функція, розвивається дистрофія скелетних м'язів, порушується обмін речовин. Джерелом цього вітаміну є рослинні масла, особливо нерафіновані. Вітамін E міститься також у печінці, яйцях, хлібобулочних виробах, гречці, бобових.
 
Вітамін K (філохінон, антигеморагічний) — бере участь в утворенні протромбіну, без якого неможливо зсідання крові, він прискорює загоювання ран і регенерацію тканин після опіків. При гіповітамінозі знижується зсідання крові. Проте, у людей гіповітаміноз вітаміну K трапляється дуже рідко, оскільки його синтезують організми кишкової мікрофлори. Цей вітамін містять багато продуктів: цвітна капуста, салат, кабачки, яловича печінка.
Жиророзчинні вітаміни визначають здатність організму до розмноження, забезпечують зсідання крові, регулюють обмін солей, впливають на функцію зору та ін.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 110.