Водорозчинні вітаміни є гідрофільними сполуками, що нерозчинні в жирах і органічних розчинниках. Ці вітаміни містять Нітроген, не накопичуються в клітинах і виявляють свою дію в складі ферментів, можуть спричиняти гіповітамінози.
 
До групи водорозчинних вітамінів належать вітаміни B1 (тіамін), B2 (рибофлавін), B5 (пантотенова кислота), B6 (піридоксин), B9 (фолієва кислота), B12 (ціанокобаламін), H (біотин), PP (нікотинова кислота), C (аскорбінова кислота).
 
Вітамін B1 (тіамін, антиневритний) — кристалічна сполука, добре розчинна у воді, стійка проти світла, кисню, нагрівання у кислому середовищі. Тіамін у складі ферментів активно впливає на обмін речовин, бере участь в обміні білків, жирів і вуглеводів, у проведенні нервового імпульсу. Вітамін B1 є необхідним для нормальної роботи нервової, ендокринної та імунної систем. Гіповітаміноз викликає захворювання поліневрит. Спочатку виникає безсоння, підвищена дратівливість, неспокій, головний біль. З'являються слабкість і біль у ногах. Найбагатші тіаміном вироби з борошна грубого помолу, що містять висівки, а також бобові рослини: горох, соя, квасоля.
 
Вітамін B2 (рибофлавін, вітамін росту) широко розповсюджений у рослинному світі, синтезується мікроорганізмами. Є попередником флавінових складних ферментів, що беруть участь у регулюванні окисно-відновних процесів. У такий спосіб рибофлавін відіграє важливу роль у вуглеводному, білковому й жировому обміні, бере участь у клітинному диханні. Гіповітаміноз вражає слизову оболонку куточків рота, у людини погано гояться ушкодження шкіри, сльозяться очі, розвивається світлобоязнь. Головними джерелами вітаміну B2 є молоко і молочні продукти, яйця, печінка, м'ясо, риба, хліб, гречана крупа
 
Вітамін B6  (піридоксин) бере участь в обміні речовин, при гіповітамінозі виникають захворювання шкіри, судоми, анемія.
 
Вітамін B12 (ціанокобаламін, антианемічний) тканинами тварин не утворюється. Його синтез у природі здійснюється тільки мікроорганізмами. Потреби людини і тварин у ньому забезпечуються мікрофлорою кишечнику. Ціанокобаламін входить до складу ферментів синтезу нуклеїнових кислот, є чинником росту і стимулятором гемопоезу, впливає на функції печінки і нервової системи, активує обмін вуглеводів і ліпідів. При гіповітамінозі виникає анемія.
 
Вітамін PP (нікотинова кислота) — забезпечує в організмі людини нормальну інтенсивність енергетичного обміну, бере участь у клітинному диханні, роботі травної системи. При нестачі нікотинової кислоти розвивається пелагра — важке захворювання, пов'язане з ураженням центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту і шкіри. Джерелами вітаміну PP є крупи, хліб грубого помолу, бобові, м'ясо і внутрішні органи тварин (печінка, нирки, серце), риба та деякі овочі. Дуже високий вміст нікотинової кислоти у дріжджах, сушених грибах.
 
Вітамін C (аскорбінова кислота, антискорбутний) — безколірна кристалічна речовина, кисла на смак, розчиняється у воді і руйнується за тривалого кип'ятіння. Міститься в значних кількостях у плодах шипшини, капусті, лимонах, апельсинах, хріні, ягодах, хвої тощо. Відкриття вітаміну C пов'язане із захворюванням під назвою «цинга»: уражаються стінки кровоносних судин (кровоточать ясна, зуби розхитуються і випадають). Якщо не відновити недолік цього вітаміну, то людина може загинути. Вітамін C є антиоксидантом, регулює всі види обміну речовин, зсідання крові, регенерацію тканин, синтез колагену, підвищує проникність капілярів, стійкість до інфекцій.
Водорозчинні вітаміни синтезуються переважно рослинами і мікроорганізмами. Ці вітаміни впливають на процеси кровотворення в організмі, у складі ферментів регулюють обмін речовин, підвищують стійкість до інфекцій та ін.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 109-110.