Ембріогенез людини — розвиток організму людини від зиготи до народження. Він триває \(40\) тижнів, і за цей час з однієї клітини виростає організм, який складається з мільярдів спеціалізованих клітин.
Ембріогенез людини під час вагітності поділяють на три періоди: передзародковий (\(1\) тиждень), зародковий (перші \(2\) - \(8\) тижні) і плідний (\(9\) - \(40\) тижні).
Передзародковий період — це період від зиготи до формування імплантованого зародка.
Після запліднення зигота активно ділиться шляхом мітозу і переміщується по матковій трубі до матки. Через три доби формується скупчення із \(12\) - \(16\) клітин, яке
називається морула. Поділи клітин продовжуються і через \(5\) - \(6\) діб після запліднення виникає стадія (близько \(100\) клітин), всередині якої є порожнина. Тепер це одношарова багатоклітинна стадія — бластула, яка у людини має назву бластоциста.
 
Усю сукупність мітотичних поділів зиготи, що завершуються утворенням бластоцисти, називають дробленням. На \(7\)-й день після запліднення бластоциста занурюється в слизову оболонку матки й прикріплюється до неї (імплантація) за допомогою виростів-ворсинок. Починається розвиток зародка.
Зародковий період — це період формування зародка, що триває від моменту імплантації до утворення плоду.
Потрапивши в матку, зародок починає швидко розвиватися. В процесі гаструляції виникають три зародкові листки (ектодерма, мезодерма й ентодерма) й утворюються зародкові оболонки. Далі розпочинається гісто- та органогенез — утворення тканин та органів. У ньому виокремлюють фази нейруляції (утворення осьового комплексу органів: нервова трубка, травна трубка, хорда) та формування інших органів. На \(16\) - \(18\)-й день у зародка, який не більший за рисове зерно, вже є серце, зачатки вух, очей, рук, ніг, головного мозку. Наприкінці зародкового періоду зародок уже має усі органи, притаманні дорослій людині; його називають плодом.
Плідний період — це період розвитку плода, що триває з початку третього місяця до народження.
Розвивається плід у плодовому міхурі, що розміщений всередині матки й утворений тканинами організму матері й зародковими оболонками. На \(9\)-му тижні плід досягає довжини \(3,0\) - \(3,5\) см і маси \(4\) г. Із \(12\)-го тижня відбувається скостеніння скелета, починають функціонувати м’язи, з \(18\) - \(20\)-го тижня плід починає рухатися, з \(28\)-го тижня він здатний реагувати на звуки. На \(9\)-му місяці вагітності маса плоду досягає \(3,2\) - \(3,8\) кг, а довжина — \(50\) - \(54\) см. Таким чином, у плідному періоді відбуваються процеси морфогенезу органів (удосконалення форми, прийняття нового вигляду завдяки процесам ембріональної індукції, апоптозу, росту тощо).
Основними етапами ембріонального розвитку людини є передзародковий, зародковий та плідний періоди.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 260-261.