Зародкові оболонки (позазародкові органи, провізорні органи) — тимчасові органи, що їх утворює зародок під час ембріогенезу і які забезпечують його ріст і розвиток. До позазародкових органів людини належать хоріон, амніон, плацента, алантоїс, жовтковий мішок, пупковий канатик та ін.
У людини жовтковий мішок бере активну участь у живленні й диханні ембріона, але функціонує недовго — до \(8\)-го тижня, а потім зазнає зворотного розвитку.
 
Амніон формує амніотичну оболонку, що виробляє амніотичну рідину, яка створює необхідне для розвитку зародка водне середовище. Окрім того, амніон забезпечує плід поживними речовинами, виконує захисну функцію, амортизуючи можливі струси та удари, попереджає потрапляння до плоду шкідливих агентів.
  
Алантоїс є органом живлення, газообміну та екскреції на перших етапах розвитку зародка, і на \(2\)-му місяці ембріогенезу алантоїс редукується.
 
Хоріон, або ворсинкова оболонка, проникає в слизову оболонку матки і разом з нею утворює плаценту.
Плацента є особливим органом, який забезпечує плід поживними речовинами і киснем, вбирає кінцеві продукти обміну, секретує гормони, і слугує бар’єром для шкідливих речовин. Однією з найважливіших функцій цього бар’єра є забезпечення імунологічного захисту. Однак крізь плацентарний бар’єр легко проникають
алкоголь, наркотичні речовини, нікотин і багато ліків. Формування плаценти закінчується наприкінці \(3-\)го місяця вагітності.
 
До важливих позазародкових органів людини належить також пупковий канатик, який забезпечує ембріон поживними речовинами та киснем, перешкоджає проникненню шкідливих речовин з плаценти до ембріона, виконуючи в такий спосіб захисну функцію.
В ембріональному розвитку людини важливу роль відіграють тимчасові провізорні органи, які утворюються й функціонують у зародка і яких немає в дорослому стані.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 261-262.