Репродуктивна медицина — це галузь медицини, яка займається відновленням репродуктивного здоров'я та вирішенням проблем народження дітей і планування сім'ї.
У репродуктивній медицині використовуються знання генетики, гінекології, кріобіології, цитології, молекулярної біології.
 
Основною методикою репродуктивної медицини є екстракорпоральне запліднення   (ЕКЗ, «штучне запліднення», «заплідення у пробірці») та інтракорпоральне заплідення.
Екстракорпоральне заплідення — це методика, згідно з якою яйцеклітини жінки запліднюються поза її організмом і через кілька діб вводяться в порожнину матки з метою розвитку вагітності.
Екстракорпоральне запліднення вперше в історії людства було проведено в \(1978\) році. Засновником екстракорпорального запліднення вважається Р. Едвардс, який був нагороджений у \(2010\) році Нобелівською премією з фізіології і медицини.
Інтракорпоральне запліднення — це процес, під час якого відбувається запліднення яйцеклітини безпосередньо в організмі людини шляхом штучного введення сперми до матки за допомогою спеціального катетора.
Його використовують у деяких випадках чоловічого безпліддя та в ситуації, коли має місце імунологічне безпліддя (через агресивну атаку імунною системою жінки сперматозоїдів).
 
Репродуктивна медицина інтенсивно розвивається. Розроблено новітні методики, спрямовані на реалізацію репродуктивної функції пар, які не можуть зачати дитину природним шляхом:
  • ін'єкція сперматозоона в цитоплазму яйцеклітини;
  • методика донорства яйцеклітини;
  • сурогатне материнство;
  • методика заморожування ембріонів;
  • банк донорської сперми;
  • методика стимульованих циклів тощо.
На початку \(2017\) р. репродуктологи клініки «Надія» виступили із заявою про народження в Україні першої у світі дитини після застосування методики пронуклеарного перенесення («дитини від трьох батьків»). Суть методу полягає в тому, що пацієнтці вводять донорську яйцеклітину, з якої видалено власне ядро та введені гаплоїдні ядра чоловіка й жінки, які стануть генетичними батьками дитини. В результаті цієї маніпуляції було отримано «реконструйовану» яйцеклітину, що мала генетичний набір ядерної ДНК від матері і батька і цитоплазматичної ДНК від донора, тобто дитина має «трьох батьків».
Можливості сучасної репродуктивної медицини є дуже оптимістичними — завдяки ефективним методикам лікарі здатні допомогти сім'ям реалізувати мрію про материнство, виліковувати безпліддя і загалом сприяти поліпшенню репродуктивного здоров’я нації.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 257-258.