Зворотнє схрещування, або беккрос (від англ. backcrossing, від back — знову і cross — схрещувати) — схрещування гібрида першого покоління з однією з батьківських форм.
У генетиці використовується для визначення генотипу особини (аналізуюче схрещування), у селекції є основою методу зворотних схрещувань для підсилення в гібридів прояву одного з батьків, подолання стерильності віддалених гібридів, закріплення гетерозису в наступних поколіннях тощо.
Аналізуюче схрещування — це схрещування гібрида з невідомим генотипом (\(АА\) або \(Аа\)) з рецесивною гомозиготою, генотип якої завжди \(аа\).
У схемах схрещування особин із домінантною ознакою у фенотипі й невідомим генотипом записують у вигляді так званого фенотипового радикала \(А\). Таке позначення означає, що організм точно має один алель, що визначає домінантний стан ознаки, а другий алель є невідомим. У разі схрещування такої особини із рецесивною гомозиготою можливі два варіанти.
І-й варіант. Якщо при схрещуванні особини з домінантною ознакою \(А\) з рецесивною гомозиготною \(аа\) особиною усе потомство виявиться одноманітним, значить, аналізована особина з домінантною ознакою є гомозиготною \(АА\).
ІІ-й варіант. Якщо при схрещуванні особини з домінантною ознакою \(А\) з рецесивною гомозиготою \(аа\) отримане потомство дає розщеплення \(1\) : \(1\), то досліджувана особина з домінантною ознакою є гетерозиготною \(Аа\).
Схема аналізуючого схрещування
Аналізуюче схрещування робить можливим визначення генотипу гібридів, типів гамет та їх співвідношення.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 152.