Тютюн справжній (Nicotiana tabacum) — однорічна рослина родини Пасльонові, з якої добувають сировину для тютюнових виробів. Батьківщиною тютюну вважають Болівію та Перу, а до Європи його завезли експедиції Христофора Колумба. Основним складником тютюну є отруйний алкалоїд нікотин, названий на честь французького посла Жана Ніко, який у \(1560\) році надіслав насіння тютюну з Бразилії до Парижа. З того часу й почалося поширення тютюнопаління, від якого нині в світі щорічно вмирає близько \(6\)млн людей. Україна від куріння втрачає \(100\) – \(120\) тисяч осіб, що становить \(13\)% усіх смертей. Із них \(10\) тисяч — від пасивного куріння. Чому ж люди добровільно себе отруюють й стають залежними від нікотину?
Згідно з міжнародною класифікацією захворювань тютюнову залежність включено до розділу «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин». Цей вид залежності класифікують як розлад психіки та поведінки внаслідок вживання тютюну, що містить нікотин.
Найпоширенішим способом вживання тютюну й нікотину є тютюнопаління. Є ще куріння кальяну, жувальний і нюхальний тютюн. В останні роки поширюється такий спосіб, як вейпінг (від англ. to vape — вдихати та видихати пару). Це добування нікотину в процесі парування ароматизованої рідини електронних сигарет. Починаючи «курити» електронні сигарети, діти та молодь масово стають залежними від нікотину. Крім того, вейпінг привчає до тютюнокуріння і є своєрідним містком для переходу до звичайних цигарок.
Нікотин — це алкалоїд, який спричиняє залежність і є психоактивною речовиною. Звикання зумовлене тим, що нікотин сприяє вивільненню дофамінів, які збуджують центри задоволення у головному мозку, і пригнічує дію ферменту (моноаміноксидази), який їх руйнує. Людина відчуває насолоду і відчуття задоволення від куріння. Саме це й призводить до звикання. Для підтримування відчуття задоволення потрібне збільшення дози й частоти надходження нікотину.
Нікотинова залежність є складною комбінацією біохімічних реакцій в організмі людини, а також генетичних чинників (ген \(CYP2A6\), що розташований у \(19\)-й парі хромосом й відповідає за синтез ферменту цитохром \(Р-450\)), набутих форм поведінки та соціальних впливів. Основними психологічними й соціальними причинами куріння є: психологія натовпу, стрес, нудьга, цікавість, наслідування дорослим, неповага до себе, слабка воля, невміння знімати стрес, бажання подобатися й відповідність іміджу тощо.
Нікотинова залежність — це психічний і поведінковий розлад унаслідок вживання виробів, що містять нікотин.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень ): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. — Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с. 84 - 85.