Забруднення ґрунтів — надходження фізичних агентів, хімічних речовин та організмів, що змінюють властивості ґрунтів і порушують їхні функції.
Особливості їхнього забруднення визначаються тим, що ґрунти — це біокосне тіло
природи, яке має:
  • має структурні живу й неживу фази;
  • складається з органічних речовин, мінералів, води й повітря;
  • чинниками його формування є гірські породи й мінерали, вода, рельєф, повітря, тепло;
  • вирізняється такою властивістю, як родючість.
Основні забруднювачі ґрунтів.
Найпоширенішими полютантами є хімічні речовини:
  • пестициди — отрутохімікати для боротьби з бур’янами (гербіциди), комахами (інсектициди), кліщами (акароциди), грибами (фунгіциди), для скидання листя перед збиранням врожаю (дефоліанти);
  • мінеральні добрива, які вносять для компенсації біогенних елементів (здебільшого \(N\), \(K\), \(P\));
  • сполуки важких металів (переважно \(Pb\), \(Cd\), \(Sn\), \(Hg\));
  • компоненти газодимових викидів (діоксини, феноли);
  • нафта і нафтопродукти (бензин, мастильні матеріали).
Види забруднень ґрунтів.
Найне безпечніший вид забруднення ґрунтів  — хімічне. Окрім названих хімічних
забруднювачів спостерігаються порушення біогеохімічного кругообігу азоту
й нітрогенне забруднення ґрунтів.
 
Поширеним є й біологічне забруднення, пов'язане із накопиченням (бактеріальні добрива), масовим розмноженням (хвороботворні бактерії, збудники мікозів, личинки комах-шкідників), розвитком (стадії гельмінтів), появою нових мікроорганізмів, порушенням складу біоти редуцентів. Так, у надто забруднених ґрунтах збудники тифу і паратифу можуть зберігатися впродовж півтора року, тоді як у незабруднених — лише протягом двох-трьох діб. Ще одним видом біозабруднення є поширення алергенних видів рослин-бур’янів. Суттєвим є й механічне забруднення ґрунтів залишками будівельних матеріалів, азбесту, битого скла, кераміки. До фізичного забруднення ґрунтів належить забруднення радіонуклідами Цезієм-137, Стронцієм-90, Калієм-40);
Основні джерела забруднення ґрунтів.
Значний вплив на хімічний склад ґрунтів чинить сучасне сільське господарство, що широко використовує добрива і пестициди. Радіоактивні елементи можуть потрапляти в ґрунт і накопичуватися в ньому внаслідок викидів промислових підприємств, аварій на АЕС. Поблизу великих центрів чорної і кольорової металургії ґрунти забруднено сполуками важких металів. Автотранспорт є серйозним джерелом свинцевого забруднення. Нині усе гостріше постає проблема складання і збереження радіоактивних відходів військової промисловості. Теплоенергетика спричиняє появу сажі та незгорілих речовин, що викидаються в атмосферу.
Забруднення ґрунтів визначається переважно хімічними й біологічними полютантами, що змінюють їх структуру й склад і впливають на самооновлення та родючість.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. —  Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с.192-193.