Культурні рослини — рослини, вирощувані людством для отримання харчових продуктів, кормів, ліків, сировини та задоволення естетичних потреб.
Майже всі сучасні культурні рослини окультурено за кілька тисячоліть до нашої ери. Найдавніші з них — кукурудза, банан, гарбуз, кокосова пальма, ячмінь, боби, цибуля, картопля, рис, горох, цукрова тростина.
 
Культурним рослинам властиві особливі ознаки:
  • переважна більшість культурних рослин походить від вихідних дикорослих предкових видів;
  • поширені на різних континентах, незалежно від місця виникнення, але свого природного ареалу в них немає;
  • виникнення культурних рослин пов'язане із селекцією;
  • втратили пристосування для поширення, часто обмежені й їхні адаптаційні властивості, тому існують завдяки діяльності людини;
  • збільшені (або зменшені) розміри та знижена генетична мінливість.
Культурні рослини класифікують на: зернові, бобові, плодові, овочеві, баштанні, цукрові, прядильні, декоративні, лікарські, технічні, тонізуючі культури.
 
Раніше вважалося, що основні осередки давніх землеробських культур — широкі долини Тигру, Євфрату, Гангу, Нілу й інших великих річок. Завдяки дослідженням М.І. Вавилова встановлено, що майже всі культурні рослини з'явилися від дикорослих видів, що були поширені в гірських районах тропіків, субтропіків і помірного поясу. Так, батьківщина кави аравійської лежить у горах Ємену на Аравійському півострові, звідси і походить його назва. Основні географічні центри початкового введення в культуру більшості рослин пов'язані не тільки з видовим і генетичним різноманіттям, а й з найдавнішими цивілізаціями.
Культурні рослини мають або мали в природі осередки, в яких виникли і звідки поширилися по всій Землі.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. —  Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с. 222-223.