Статеве розмноження у тварин, як і у вищих рослин, пов'язане з формуванням спеціалізованих статевих клітин — гамет. Чоловічі гамети називають сперматозоїдами, або сперміями, а жіночі — яйцеклітинами.
У тварин яйцеклітина більша за сперматозоїд і нерухома, оскільки має запас поживних речовин, потрібних для розвитку зародка. Яйцеклітини можуть бути оточені кількома різними оболонками. Сперматозоїди значно менші за яйцеклітини, у них немає запасу поживних речовин. У більшості тварин сперматозоїди мають джгутики і здатні до активного руху.
Статеві клітини формуються у статевих залозах: чоловічих — сім'яниках і жіночих — яєчниках. Особин тварин, у яких закладаються сім'яники, називають самцями, а особин, у яких розвиваються яєчники, — самками. Такі організми належать до роздільностатевих. Це переважна більшість членистоногих, хребетних тварин тощо. Часто особин різної статі легко розпізнати за зовнішніми ознаками. Таке явище називають статевим диморфізмом.
Але серед тварин трапляються види, у яких чоловічі та жіночі статеві залози розвиваються в одній особині. Таких тварин називають гермафродитами. У певних видів-гермафродитів організм спочатку може функціонувати як особина чоловічої статі, а через деякий час — як жіночої, або навпаки (деякі види креветок, риби чистильники тощо). Гермафродитизм часто трапляється серед тварин, які ведуть прикріплений або малорухливий спосіб життя, глибоководних видів (певні види ракоподібних, двостулкових молюсків тощо), а також паразитів (сисуни, стьожкові черви).
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 144 - 147.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 139.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 134-135.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 179-181.