Клітини одноклітинних еукаріотів мають складнішу будову, ніж прокаріотичні клітини і спеціалізовані клітини багатоклітинних еукаріотичних організмів. У багатьох випадках вони мають спеціалізовані структури, які забезпечують рух клітин в середовищі. Також в них можуть бути спеціальні органели, які допомагають пристосуватися до життя в певному середовищі. Наприклад, скоротливі вакуолі прісноводних інфузорій або амеб.
Інфузорія туфелька — одноклітинний організм довжиною \(0,2\) — \(0,5\) мм з постійною формою тіла, що нагадує туфельку.
Зовні інфузорія-туфелька вкрита великою кількістю війок, що забезпечують рух клітини і тік води з харчовими частками (переважно бактеріями) до спеціальної заглибини — клітинного рота. Розташовані навколо рота війки заганяють у нього воду разом із бактеріями. Бактерії потрапляють у глотку, де формуються травні вакуолі. Вакуолі переміщаються по клітині разом із цитоплазмою. У них їжа перетравлюється, речовини, що утворилися, надходять у цитоплазму, а неперетравлені рештки викидаються назовні через порошицю. У клітині інфузорій два ядра, різних за розміром та функціями: велике ядро — макронуклеус — відповідає за харчування, дихання, рух, обмін речовин; мале ядро — мікронуклеус — бере участь у статевому процесі. Дихання у інфузорій відбувається через покриви тіла.
Інфузорії-туфельки швидко плавають тупим кінцем вперед, пересуваючись за допомогою війок.
Інфузорії можуть розмножуватися як статевим, і нестатевим шляхами.
Інфузорії-туфельки зазвичай розмножуються нестатевим шляхом — поділом надвоє. Ділення інфузорії у сприятливих умовах відбувається один — два рази на добу.
Статевий процес у інфузорії полягає в обміні вмістом ядер при контакті двох клітин. Він призводить до збільшення кількості організмів. Такий процес називається кон'югацією. Кон'югація — статевий процес одноклітинних тварин, при якому ті обмінюються своїм спадковим матеріалом.
Інфузорії мешкають переважно в прісних водоймах та вологому ґрунті. Часто їх можна знайти у воді акваріумів. Серед інфузорій є сапротрофи, хижаки та паразити людини.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 47 - 48.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 195 - 196.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 42 - 43.