Найпростішими багатоклітинними організмами є спірогіра, трихоплакс.
 
Вольвокс є родом зелених водоростей, види якого живуть у різноманітних прісних водоймах і мають мають вигляд зелених слизових кульок діаметром до \(2\) мм, у їх зовнішньому шарі розміщено до \(50\) тис. клітин із джгутиками, повернутими назовні. Ці клітини зрослися між собою бічними стінками і з’єднані особливими цитоплазматичними містками. Внутрішня порожнина кулі заповнена рідким слизом. Клітини вольвоксу за будовою мають по два джгутики, дві скоротливі вакуолі, одне ядро, хлоропласт, світлочутливе вічко. Кожна клітина має вигляд самостійного одноклітинного організму, але можлива узгоджена робота джгутиків усієї сукупності організмів. Завдяки рухові джгутиків вольвокс перекочується у воді. Розмножується вольвокс нестатевим і статевим способом. Тривалий час вольвокс вважали колоніальним організмом. Але нещодавно значна частина вчених дійшла думки, що він є дуже примітивним, але все ж таки багатоклітинним організмом. Дискусія щодо того, чи є вольвокс колоніальним чи багатоклітинним організмом, триває і досі.
 
вольвокс2.jfif
Вольвокс
 
Спірогіра — багатоклітинна нитчаста зелена водорість. Зазвичай живе у прісних водоймах. Характерною ознакою спірогіри є наявність у клітинах хлоропластів спіральної форми, великої вакуолі та одного ядра в центрі клітини.
 
спірогіра2.jfif
Спірогіра
 
спірогіра1.jfif
Спірогіра у воді
 
Трихоплакс — дуже примітивна багатоклітинна тварина. Має вигляд напівпрозорої пластинки діаметром до \(4\) мм, яка має неправильну мінливу форму. В організмі є клітини чотирьох різних типів. Живиться трихоплакс бактеріями, водоростями і одноклітинними еукаріотами.
 
трихоплакс1.jfif
Трихоплакс
 
Отже, одноклітинні еукаріоти відіграють важливу роль у природі і житті людини. Вони стали пращурами для колоніальних і багатоклітинних організмів. Різниця між колоніальними і багатоклітинними організмами полягає у тому, що клітини колоніальних організмів зберігають здатність функціонувати незалежно одна від одної, а клітини багатоклітинних організмів окремо існувати не можуть. 
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 55 - 57.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 56 - 57.