Будова клітин одноклітинних еукаріотів є складною. Така складність дає змогу їм мати суттєво більші розміри, ніж прокаріотичні клітини. Особливості будови дають еукаріотам більше можливостей для взаємодій з іншими клітинами. Тому серед них з'являється багато колоніальних організмів. Саме одноклітинні еукаріоти стали пращурами сучасних багатоклітинних еукаріотичних організмів.
 
Колоніальні і багатоклітинні організми утворюються завдяки об'єднанню клітин разом. Різниця між ними у тому, що клітини колоніальних організмів зберігають здатність функціонувати незалежно одна від одної, а клітини багатоклітинних організмів окремо існувати не можуть.
 
Колоніальні організми — це система однотипних одноклітинних організмів, об’єднаних у колонії для спільного виконання життєвих функцій. Але при цьому кожна клітина колонії, як і раніше, може сама виконувати всі функції живого і є окремим самостійним організмом. Умови життя клітин у колонії різні, оскільки одні живуть у середині колонії, інші — на периферії. У примітивних колоніях спостерігається рівномірне розміщення клітин у товщі слизу, що їх об’єднує, а в більш високоорганізованих колоніях відбувається певне диференціювання, при якому клітини відходять до периферії колонії.
 
На відміну від колоніальних еукаріотів, клітини багатоклітинних організмів диференціюються й уже не можуть існувати поза межами організму. Їхнє об’єднання є більш повним, ніж те, що характерне для колоній. Виконувати всі функції цілісного організму будь-яка клітина багатоклітинних організмів не може, вона повністю залежить від інших клітин і структур організму. Багатоклітинність організмів зумовлює справжню диференціацію клітин, які відрізняються будовою і функціями. Залежно від рівня розвитку організму, клітини можуть утворювати тканини, органи й системи органів, які функціонують взаємопов’язано. До багатоклітинних організмів належать усі відомі вам рослини, тварини, гриби і, звичайно, людина.
 
Отже, одноклітинні еукаріоти відіграють важливу роль у природі і житті людини. Вони стали пращурами для колоніальних і багатоклітинних організмів. Різниця між колоніальними і багатоклітинними організмами полягає у тому, що клітини колоніальних організмів зберігають здатність функціонувати незалежно одна від одної, а клітини багатоклітинних організмів окремо існувати не можуть. 
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 55 - 57.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 56 - 57.