Подразливість — це здатність організму реагувати на дію подразника. Подразливість в одноклітинних виявляється у формі таксисів — рухи дрібних організмів на дію подразника (позитивні — до подразника чи негативні — від подразника)), які проявляються за напрямком до джерела подразника.
 
Таксиси:
    • фототаксис — реакція на світло;
    • хемотаксис — реакція на хімічні подразники;
    • механотаксис — реакція на дотики.
Усі одноклітинні еукаріоти розмножуються нестатевоподілом навпіл. Під час несприятливих умов ці організми здатні до інцистування та споруляції. Клітина покривається щільною білковою оболонкою, утворюючи цисту чи спору, і переходить до стану спокою. Перед тим, як організм перейде до стану спокою, він втрачає органели руху (утягує псевдоподії, втрачає війки чи джгутики) й викидає надлишок води з організму. Тільки тоді вкривається цистою.
Циста — захисна оболонка, що утворюється навколо одноклітинних еукаріотів за несприятливих умов або в певні періоди їхнього життєвого циклу. Таку ж саме назву має і стан організму. Утворення цисти — спосіб виживання у несприятливих умовах. 
Отже, до одноклітинних еукаріотів належать організми, представлені однією клітиною, яка має складну будову й виконує функції багатоклітинного організму. Рухаються одноклітинні еукаріоти за допомогою війок та джгутиків (мерехтливий рух), а також за допомогою псевдоподій (амебоїдний рух). Живлення відбувається шляхом поглинання (ендоцитоз) твердих (фагоцитоз) або рідких часточок (піноцитоз). Видалення із клітини різних речовин здійснюється шляхом екзоцитозу. Внутрішньоклітинне травлення відбувається в травних вакуолях за допомогою лізосом. Подразливість проявляється у формі таксисів. Розмножуються поділом навпіл. При несприятливих умовах укриваються цистою.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 38 - 39.