Усі організми за кількістю клітин поділяють на такі групи: одноклітинні, колоніальні та багатоклітинні. 
Протистологія — це наука, яка вивчає одноклітинних еукаріотів.
Учений, який уперше дослідив та описав одноклітинних еукаріотичних організмів, був Антоні ван Левенгук. Саме він створив перший компактний ручний мікроскоп, який можна було переносити в кишені.
 
До одноклітинних еукаріотів належать організми, представлені однією клітиною, яка має складну будову й виконує функції багатоклітинного організму.
 
Деякі одноклітинні еукаріоти не мають сталої форми тіла й переміщуються за допомогою псевдоподій, що утворюються в результаті перетікання ендоплазми в ектоплазму й навпаки. Такий рух називається амебоїдним. У них цитоплазма розподілена на ектоплазму (зовнішній, більш світлий і щільний шар) і ендоплазму (внутрішній, досить рідкий шар). Організми зі сталою формою тіла мають спеціальну оболонку — пелікулу.
Пелікула — щільний шар цитоплазми, розташований під клітинною мембраною.
Багато одноклітинних еукаріотів мають джгутики, за допомогою яких вони переміщуються у водному середовищі, — це мерехтливий рух.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 36 - 37.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 47 - 48.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 195.