Гіардії (лямблії) — одноклітинні еукаріоти, що паразитують у тонкій кишці та печінкових протоках людини й хребетних тварин (морських свинок, котів, кроликів, корів, собак, свиней). Вони спричиняють захворювання лямбліоз, що супроводжується розладами травлення, запаленням тонкої кишки та жовчного міхура. Проявами лямбліозу є біль і здуття живота, проноси, закрепи, слабкість, стомлюваність, головний біль.
 
Лямблії мають складнішу будову, ніж амеби. Їхні клітини грушоподібної форми, мають два ядра, чотири пари джгутиків, які використовує для руху. Має спеціальний диск-присоску на передньому кінці клітини, за допомогою якої прикріплюється до клітин епітелію кишечника. Дихання анаеробне. Цисти лямблій зберігають життєздатність впродовж чотирьох місяців, але чутливі до нагрівання та висушування. В організм людини гіардії (лямблії) потрапляють також у вигляді цист із сирою водою та забрудненою їжею.

Лямбліоз є широко поширеною кишковою інфекцією. Так, у розвинених країнах зараження лямбліями виявляється у \(3\) - \(5\) % дорослих людей, а в країнах, що розвиваються, — у \(10\) - \(15\) %. Дитяча інвазійність зустрічається набагато частіше й становить від \(30\) до \(40\) %. Значна частина заражень проходить безсимптомно (не має характерних ознак захворювання).
  
лямблія.jpg
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 49 - 50.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 52.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 197.