Бурі водорості — багатоклітинні, в основному морські рослини з жовтувато-бурим забарвленням талому (хлоропласти цих водоростей забарвлені у різні відтінки жовтого кольору). Живуть переважно на глибинах до \(30\) м. Їх довжина коливається від мікроскопічної до гігантської (декілька десятків метрів). Слані цих водоростей можуть бути ниткоподібними, кулястими, пластинчастими, кущовидними. Іноді вони містять повітряні бульбашки, що утримують рослину у воді у вертикальному положенні. До ґрунту бурі водорості прикріплюються ризоїдами або дисковидною основою слані, яка розрослася. Розмножуються як статево, так і нестатево.
 
Клітини бурих водоростей розташовуються двошарово: зовнішній шар — слизистий, клітинні стінки містять пектинові речовини і солі, а клітини внутрішнього шару мають целюлозну клітинну стінку. Запасна речовина — ламінарин, а також можуть відкладатися олії та йод.
 
 водорості4.jpg
 
У далекосхідних морях і морях Північного Льодовитого океану зростає велика бура водорость ламінарія, або морська капуста. У прибережній смузі Чорного моря часто зустрічається бура водорость цистозейра. Представниками бурих водоростей є фукус, макроцистіс, саргасум.
  
ламінарія.png
  
Ламінарія має вигляд широкої жовтуватої стрічки, довжина якої може сягати \(5\) — \(7\) м. У нижній частині вона звужується і переходить у циліндричну ніжку, яка закінчується розгалуженнями — ризоїдами. За їх допомогою ламінарія міцно прикріплюється до кам'янистого ґрунту.
  
Ламінарія є їстівною водорістю. У багатьох країнах її не лише збирають, а й штучно вирощують на морських фермах. Ламінарія багата на йод, вітаміни та різноманітні корисні речовини.
  
Застосування ламінарії та інших бурих водоростей:
  • ламінарію використовують в їжу;
  • ламінарію збирають та використовують як добриво, оскільки вона накопичує Калій;
  • ламінарія — основне джерело отримання речовин, які використовують у харчовій промисловості для покращення якості морозива, фруктових соків;
  • у паперовій промисловості бурі водорості використовують для проклеювання паперу;
  • з них виготовляють хірургічні нитки;
  • одержують барвники для кольорового друку в поліграфії;
  • вимерлі бурі водорості утворили водоростеве вугілля;
  • велика кількість бурих водоростей утворює підводні зарості — "морські ліси".
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 74-75.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 70-71.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 53.