Червоні водорості, або багрянки — в основному морські багатоклітинні рослини. У природі їх налічується понад \(4000\) видів. Лише деякі види червоних водоростей зустрічаються у прісних водоймах (близько \(200\) видів). Розміри цих рослин зазвичай коливаються від декількох сантиметрів до метра завдовжки (але є і мікроскопічні форми).
За формою червоні водорості дуже різноманітні: ниткоподібні, циліндричні, пластинчасті і коралоподібні, у різній мірі розсічені та розгалужені. Зазвичай вони прикріплюються до скель, валунів, штучних споруд, а інколи і до інших водоростей.
Клітинні стінки містять целюлозу, пектин та агар. Зовні талом укритий шаром слизу. У деяких червоних водоростей у клітинних стінках накопичуються солі, тому ці рослини доволі тверді (кораліна). Забарвлення червоних водоростей визначається насамперед наявністю хлорофілу. Хлоропласти найчастіше забарвлені у червоний колір, однак є додаткові пігменти жовтих, синіх, бурих кольорів.
Завдяки тому що червоні пігменти здатні вловлювати навіть дуже невелику кількість світла, водорості можуть рости на значних глибинах. Їх можна зустріти навіть на глибині \(200\) - \(250\) м.
Для червоних водоростей характерне статеве розмноження, яке відбувається за допомогою гамет. Нестатеве розмноження трапляється рідше. Воно відбувається вегетативно та за допомогою спор. Джгутики відсутні у всіх видів і на всіх фазах життєвих циклів (навіть у гамет і спор).
Представниками червоних водоростей є порфіра, філофора, кораліна, родименія, полісіфонія, хондрус.
Значення червоних водоростей:
- є їжею для тварин;
- беруть участь в утворенні кисню;
- у медицині (з коралини виготовляють препарат для усунення печії);
- отримання багрянкового крохмалю, що відкладається у цитоплазмі, який за хімічною будовою є подібним до глікогену;
- з них отримується агар-агар, який використовується у косметиці;
- використання агар-агару у харчовій промисловості — для приготування желе, мармеладу, морозива та інших продуктів;
- отримання йоду, спирту, оцтової кислоти.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 73-74.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 66-67.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Тагліна О., Самойлов А., Утєвська О., Довгаль Л. — Київ, Харків: Ранок, 2024. с. 53.