Для того, щоб Для того, щоб краще зрозуміти будову кореня, потрібно вивчити його анатомічну будову.
 
Зона росту та поділу займає верхівку кореня завдовжки 2—3 мм. Це зона клітин твірної тканини, які активно діляться й дають початок іншим зонам кореня. Зона поділу вкрита кореневим чохликом, який захищає верхівку кореня від пошкоджень під час просування його в ґрунті. Кореневого чохлика немає у водних рослин, адже у водному середовищі нічого не загрожує верхівці кореня, яка росте. Клітини кореневого чохлика мають підвищений тургор, однак вони недовговічні — поступово відмирають і злущуються. Замість відмерлих клітин кореневого чохлика утворюються нові — за рахунок зони поділу, яку він захищає. Клітини кореневого чохлика здатні сприймати силу земного тяжіння, визначати напрямок росту кореня та орієнтацію в просторі.
 
кореневий чохлик.jpg
Кореневий чохлик

Зона розтягу невелика, лише декілька міліметрів. Вона утворена клітинами, які не діляться, а тільки видовжуються за рахунок збільшення вакуоль. Сукупний ріст клітин цієї зони створює таку силу, яка проштовхує верхівку кореня вглиб ґрунту. У верхній її частині клітини починають спеціалізуватися й у наступній зоні повністю перетворюються на інші види клітин кореня.

Зона всмоктування характеризується наявністю кореневих волосків. Кореневі волоски недовговічні, вони живуть \(10\) —\(20\) діб, а потім відмирають. Нові волоски утворюються в процесі росту верхівки кореня в довжину. Із ростом кореня в глибину переміщується і всисна зона.
 
Провідна зона, або зона бічних коренів, називається зоною галуження. Вона становить більшу частину кореня й розташована над всисною зоною. У ній утворюється провідна система, а також закладаються бічні корені.
 
зони кореня.png
Зони кореня
  
зони кореня клітини.png
Зони кореня
   
Кореневий волосок — це виріст клітини покривної тканини кореня.
 
кореневий волосок.png
Кореневі волоски
 
Велика кількість кореневих волосків збільшує поверхню всмоктування. Кореневі волоски безпосередньо стикаються з ґрунтом і поглинають воду та розчинені у ній мінеральні речовини. Тому при пересадці рослин коріння треба берегти і переміщати з найбільш можливою кількістю навколишнього ґрунту.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В., Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 77-80.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 87 - 88.