У процесі життя (онтогенезу) розмноження в різних рослин може відбуватися як один раз, так і неодноразово. Воно є обов'язковим етапом життєвого циклу будь-якої рослини.
Онтогенез — індивідуальний розвиток живого організму від зародження до завершення життя.
Життєвий цикл — це послідовність стадій розвитку, період між однаковими фазами розвитку двох або кількох поколінь.
Принциповою відмінністю між онтогенезом і життєвим циклом є те, що онтогенез — це процес кінцевий. Він має початок (зародження) і кінець (смерть особини). Тоді як життєвий цикл є процесом нескінченим. Кожне покоління особин народжує нові покоління, які повторюють процес розвитку заново.
Життєві цикли більшості рослин складаються з двох поколінь — статевого і нестатевого. Статеве покоління утворює гамети (і називається гаметофітом), а нестатеве утворює спори (і називається спорофітом).
У рослин одне з поколінь у життєвому циклі переважає. Тобто, представники цього покоління краще розвинені, мають більший розмір, живуть довше. Друге покоління редукується. Його представники мають менший розмір і живуть менше.
У таких рослин, як мохи, переважає статеве покоління (гаметофіт), а в решти спорових й у насінних рослин (голонасінних і покритонасінних) — нестатеве (спорофіт).
Отже, вищі рослини мають життєві цикли, в яких відбувається чергування поколінь: статевого та нестатевого.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 100-101.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 86.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 81.