Теорія:

внутрішня будова.png
Травна система
Травна система ссавців, так само як і інших хребетних тварин, представлена ​​травним трактом і залозами.
  
травна система.png
 
Травний тракт: ротглоткастравохідшлуноктонка кишкатовста кишкапряма кишкаанальний отвір.
 
Травні залози виділяють речовини (ферменти), необхідні для перетравлення їжі:
  • слинні залози (\(4\) пари) — виділяють слину;
  • печінка — виділяє жовч;
  • підшлункова залоза — виділяє панкреатичний сік.
Травна система ссавців має ряд особливостей.
 
Для ссавців характерні щоки і губи, які відмежовують простір перед зубами — передротову порожнину.
 
Їжа, захоплюється м'якими губами, відкушується і жується зубами у ротовій порожнині. М'язистий язик сприяє схоплюванню їжі, визначенню її смаку, перевертанню у ротовій порожнині. У ротовій порожнині їжа змочується слиною, яка надходить по протоках зі слинних залоз. Це полегшує її проковтування і просування по стравоходу. Під впливом слини складні органічні речовини (крохмаль, цукор), які містяться у їжі перетворюються на простіші.
У ротовій порожнині містяться зуби, які не приростають до щелеп, як у інших хребетних тварин, а містяться у комірках щелеп. Зуби поділяються на різці, ікла, малі корінні і великі корінні.
 
По стравоходу їжа надходить у шлунок. У його стінках є численні залози, що виділяють травний сік.
 
Будова шлунка залежить від виду їжі. Шлунок у більшості ссавців є однокамерним. Багатокамерний шлунок характерний для жуйних ссавців (оленів, корів, кіз, овець) — він розділяється на рубець, сітку, книжку і сичуг. Перші три відділи — передшлунки, позбавлені травних залоз. Четвертий відділ — сичуг — є справжнім залозистим шлунком. 
 
відділи шлунка.jpg
 
Їжа у рубці піддається бродінню, потім надходить в сітку. З сітки вона відригується у рот, де пережовується. Потім їжа надходить у книжку і сичуг. У цих відділах відбувається її остаточне травлення. 
Зі шлунка їжа надходить у початкову частину тонкого кишечника — дванадцятипалу кишку. Сюди ж надходить сік з підшлункової залози і жовч з печінки, які полегшують процес перетравлення їжі.
 
З дванадцятипалої кишки їжа пересувається далі по тонкому кишечнику, де відбувається всмоктування поживних речовин. Залишки неперетравленої їжі надходять у товсту кишку і потім видаляються назовні через анальний отвір.
 
У багатьох тварин, що харчуються грубим рослинним кормом (наприклад, у кроликів, бобрів), у місці переходу тонкої кишки у товсту відходить довга сліпа кишка (у деяких тварин з червоподібним відростком — апендиксом). У ній під впливом бактерій відбувається зміна важко перетравлюваних речовин їжі (клітковини).