Ознаки кісткових (променеперих) риб:  
  • є кісткові зяброві кришки, що покривають зяброві щілини;
  • є внутрішній скелет, хоча б частково — кістковий;
  • плавці підтримуються кістковими променями (за винятком Дводишних риб);
  • є плавальний міхур (який може бути недорозвиненим);
  • запліднення — зовнішнє, ікра — дрібна.
Переважна кількість риб має стиснуте з боків тіло обтічної форми, що зменшує опір води при їх пересуванні. У ньому можна розрізнити голову, тулуб і хвіст.
 
Риби мають кінцівки — непарні і парні плавці. Непарні плавці — це спинні, хвостовий та анальний. Знизу з боків розташовані парні плавці (кінцівки): передні — грудні та задні — черевні.
 
риба_будова тіла плавці.jpg 
 
Шкіра риб є двошаровою, тонкою, містить велику кількість слизових залоз та покрита кісткової лускою. Луска постійно росте, і на ній утворюються річні кільця, за якими можна визначити вік риби.
 
річні кільця.png 
 
Слиз, що виділяється шкірними залозами риби, забезпечує їй ковзання, зменшує тертя при плаванні.
 
З боків тіла риби є органи бічної лінії — канали, що містяться у шкірі під лускою, на дні яких розташовані чутливі клітини, які сприймають:
  • коливання води;
  • напрямок течії;
  • тиск води;
  • наявність перешкод;
  • звукові коливання.
На голові спереду є рот, яким риба захоплює їжу і втягує воду, необхідну для дихання. Вище рота є ніздрі, що відкриваються в органи нюху, за допомогою яких риба сприймає запахи речовин, розчинених у воді. Очі риб є досить великими, вони мають плоску рогівку, кулястий кришталик. Повік немає. Риби бачать на близькій відстані і розрізняють кольори.
 
карп_голова.jpg
 
Органи слуху (внутрішнє вухо) містяться з боків голови всередині черепа. Поруч з внутрішнім вухом є орган рівноваги, завдяки якому риба відчуває положення свого тіла, переміщення вгору і вниз.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 210-212
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 184-187.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 184-187.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 265-269.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Соболь В. — Кам'янець-Подільський: Абетка, 2024. с. 219-229.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О.В., Самойлов А.М., Утєвська О.М., Довгаль Л.В. — Х.: Ранок, 2024. с. 162-166.