Травна система комах складається з ротової порожнини (сюди впадають протоки слинних залоз), глотки, стравоходу, шлунку, середньої кишки (тут відбувається перетравлювання і всмоктування їжі), задньої кишки і анального отвору.
Між шлунком і середньою кишкою містяться особливі сліпі вирости, в яких відбувається всмоктування їжі.
Між шлунком і середньою кишкою містяться особливі сліпі вирости, в яких відбувається всмоктування їжі.

Схема травної системи таргана
Дихальна система більшості комах представлена безліччю сильно розгалужених трахей, що пронизують усе тіло і відкриваються назовні за допомогою дихальців, розташованих з боків черевця. Дихальця регулюють надходження повітря до внутрішніх органів. Трахеями назовні видаляється вуглекислий газ.

Схема дихальної системи мухи
Кровоносна система комах є незамкнутою. На спинний стороні розташовано серце, яке виглядає як довга мускулиста трубка з отворами з боків. Гемолімфа («кров») потрапляє у серце через ці отвори і тече по ньому від заднього до переднього кінця. З серця гемолімфа надходить у порожнину тіла. Гемолімфа тече не лише по судинах, а і у порожнинах тіла, омиваючи різні органи і передаючи їм поживні речовини, насичуючись при цьому продуктами життєдіяльності. Гемолімфа не бере участі у газообміні — перенесенні кисню і вуглекислого газу, оскільки цю функцію виконують трахеї.
Видільна система представлена мальпігієвими судинами — пучками сліпо замкнутих з боку порожнини тіла трубочок, які відкриваються у кишечник. Продукти обміну фільтруються стінками мальпігієвих судин з порожнини тіла.

Схема розташування органів кровоносної, дихальної
і видільної систем у таргана
Нервова система представлена великим надглотковим нервовим вузлом (його часто називають головним мозком), підглотковим вузлом і черевним нервовим ланцюжком. Від головного вузла відходять нерви до очей та інших органів чуттів.
Органи чуттів комах добре розвинені. Органами зору є два великих складних фасеточних ока і прості очка. На вусиках розташовані органи дотику і нюху і термочутливі органи (вловлюють зміни температури). Органи смаку містяться на ротових органах.
Комахи є роздільностатевими тваринами. Розмножуються вони статевим способом. Запліднення є внутрішнім. Лише деякі з них можуть розмножуватись без запліднення — шляхом партеногенезу.
Серед комах є групи, що розвиваються з неповним перетворенням (з яйця виходить личинка, схожа на дорослу комаху) і з повним перетворенням (червоподібна личинка перетворюється на лялечку, яка згодом перетворюється на дорослу комаху).
Серед комах є групи, що розвиваються з неповним перетворенням (з яйця виходить личинка, схожа на дорослу комаху) і з повним перетворенням (червоподібна личинка перетворюється на лялечку, яка згодом перетворюється на дорослу комаху).
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 193-198.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 172-174.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 176-180.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 239-245.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Соболь В. — Кам'янець-Подільський: Абетка, 2024. с. 208-211.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Тагліна О.В., Самойлов А.М., Утєвська О.М., Довгаль Л.В. — Х.: Ранок, 2024. с. 154-158.