Ознаки Однодольних рослин: 
  • одна сім'ядоля;
  • листя з паралельним або дуговим жилкуванням;
  • мичкувата коренева система;
  • провідні пучки у стеблі розташовані «безладно»;
  • кількість частин квітки кратна трьом.
До однодольних рослин відносять усі злаки, що культивуються, а також дикі злаки, осоки, орхідеї, пальми, лілійні та ін.
 
Тайник_яйцевидный.jpg
Тайник яйцеподібний
 
saranka.jpg
Лілія саранка
 
мятлик.jpg
Тонконіг лучний
 
У однодольних провідні пучки розкидані по всьому стеблу і зазвичай позбавлені камбію. Немає ясно диференційованої кори і серцевини.
У однодольних квітка, як правило, тричленна, тобто число частин квітки у кожному колі кратне трьом (\(3\) чашолистика, \(3\) пелюстки, \(6\) тичинок).

Проте визначити, до якого класу необхідно віднести рослину, використав тільки одну ознаку, не завжди можливо.
Вороняче око має листя з сітчастим жилкуванням, але зародок з однією сім'ядолею, тому його вважають однодольною рослиною. У подорожника дугове жилкування листків, мичкувата коренева система, але його відносять до дводольних рослин, оскільки зародок має дві сім'ядолі.
Таким чином, для визначення приналежності квіткової рослини до одного з класів необхідно знати всі ознаки даної рослини.
  
Родини покритонасінних рослин також виділяють на підставі сукупності ознак. Найважливішими з них є особливості будови квітки та плоду. Будова цих органів у покритонасінних настільки різноманітна, що вчені змогли виділити понад \(390\) родин квіткових рослин! 
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 119-131.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 117-118.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О., Андерсон А.О. — Київ: Школяр, 2024. с. 112-113.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 145-149.