Картопля — одна з найвідоміших і найцінніших рослин родини пасльонових.
Спочатку її вирощували як декоративну рослину, прикрашаючи нею клумби і зачіски придворних красунь. Тільки у кінці \(XVII\) ст. у європейських країнах картоплю стали розводити заради отримання їстівних бульб.
Наразі виведено багато сортів картоплі, що відрізняються високою врожайністю і гарними смаковими якостями. У бульбах картоплі, крім крохмалю, містяться й інші речовини, цінні для організму.
Картоплю також широко використовують для відгодівлі сільськогосподарських тварин. З бульб картоплі одержують крохмаль, патоку, спирт та інші продукти.
Квітки картоплі мають таку ж будову, як у всіх рослин родини пасльонових. Їх погано відвідують комахи через відсутність нектару, тому квітки, як правило, самозапилюються. До осені дозрівають плоди — великі зеленуваті ягоди з насінням усередині. З цього насіння виростають невеликі рослини з дрібними бульбами. Тому насіння картоплі використовують тільки при виведенні нових сортів, а розмножують цю культуру зазвичай вегетативним способом — бульбами.
Картопля — рослина помірного клімату. Вона добре росте і дає високий урожай у сонячну прохолодну погоду при частих, але не рясних дощах, на легких, добре удобрених ґрунтах.
До родини пасльонових належать і такі цінні харчові рослини, як: томати, баклажани, червоний, або однорічний, перець.
Батьківщина томатів — Південна Америка. У нашу країну ці рослини привезені були у \(1850\) році із Західної Європи і широко розповсюдилися. Плід томату — велика, спочатку зелена, пізніше оранжево-червона ягода — містить багато корисних речовин.
У органах багатьох рослин родини пасльонових містяться отруйні речовини. Особливо небезпечні для людини блекота чорна, дурман звичайний, беладона. Ці рослини можуть викликати сильні отруєння, але з них можна приготувати і цінні ліки.
Багато отруйних речовин містить і листя тютюну курильного. Особливо отруйний нікотин. Він отруює кров, руйнує серце, органи дихання. Куріння підриває здоров'я людини. Витяжка з стебел і листя тютюну часто використовується замість отрутохімікатів при боротьбі зі шкідниками.
Джерела:
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Балан П.Г., Кулініч О.М., Юрченко Л.П. — Київ: Генеза, 2024. с. 127-131.
Біологія: підруч. для 7-го кл. зал. заг. серед. освіти / Задорожний К., Ягенська Г., Павленко О., Додь В. — Київ: Освіта, 2024. с. 120-123.
Біологія: підруч. для 7-го кл. закл. заг. серед. освіти / Горобець Л.В., Кокар Н.В., Кравець І.В. Жирська Г.Я. — Тернопіль: Астон, 2024. с. 148-149.