Епіфіз
Епіфіз (шишковидне тіло) — належить до головного мозку і регулює біологічні ритми організму (добові, сезонні та ін.). У ньому виробляється гормон мелатонін, який гальмує передчасне статеве дозрівання. Виділення гормону залежить від освітленості.
 
епіфіз.jpg
Наднирники
Наднирники розташовані на верхніх полюсах нирок і мають вигляд сплощених пірамід.
 
наднирники.jpg
 
Кожен наднирник складається із зовнішнього (коркового) і внутрішнього (мозкового) шарів.
 
наднирник.png
 
Коркова речовина наднирників виробляє більше \(40\) гормонів, які впливають на обмін речовин, регулюють мінеральний і водний обмін. Наднирники також виробляють і статеві гормони.
 
Мозкова речовина надниркових залоз виробляє гормон адреналін (при дії на організм сильних стресових подразників, наприклад, страху).
Адреналін підвищує збудливість нервової системи, підсилює частоту серцевих скорочень, впливає на просвіти судин (розширює судини серця), збільшує кровотік у печінці, м'язах, мозку, зменшує стомлюваність м'язів.
У надниркових залозах також утворюється гормон норадреналін, який має роль медіатора в синапсах. Норадреналін підвищує тонус артеріол і артеріальний тиск.
Тимус (вилочкова залоза)
Тимус (вилочкова залоза) поміщається за грудиною і є добре розвиненим у новонароджених. Його гормони впливають на імунітет, регулюють функцію інших ендокринних залоз: гальмують активність щитовидної залози, затримують статеве дозрівання організму.
У дорослих тимус атрофується. У цій залозі відбувається диференціація і розмноження клітин — попередників Т-лімфоцитів, гормон тимозин регулює вуглеводний обмін і обмін Кальцію, впливає на регуляцію нервово-м'язової передачі.
 
тимус.jpg