Головну роль у функціонуванні ендокринної системи виконують гіпоталамус, гіпофіз і наднирники. Ці залози регулюють протікання процесів, що забезпечують взаємодію всіх частин нашого організму. Вищим підкірковим центром ендокринної регуляції є гіпоталамус — відділ довгастого мозку. Він виділяє нейрогормони, що стимулюють роботу гіпофіза.

Гіпофіз — це ендокринна залоза, яка регулює активність багатьох інших залоз внутрішньої секреції (і, відповідно, органів людини).
 
гипоталамус.png
 
Ця залоза розміром з горошину (маса гіпофіза у дорослої людини \(0,6\) - \(1,1\) г), розташована біля основи мозку, складається з трьох долей (передньої, задньої і середньої).
 
гіпофіз.png
 
Передня доля гіпофіза секретує гормони (тропні гормони — ТГ), які впливають на ріст і функції інших ендокринних залоз. Ці гормони регулюють функції:
  • щитовидної залози (тиреотропний гормон — ТТГ),
  • статевих залоз (гонадотропний гормон — ГТГ),
  • кори надниркових залоз (адренокортикотропний гормонАКТГ).
Ще один з гормонів передньої долі гіпофіза — гормон росту, або соматотропний гормон — регулює ріст кісток у довжину, прискорює обмін речовин. При його нестачі сповільнюється ріст дитини, розвивається карликовість (пропорції тіла і психічний розвиток людини не порушуються).
Підвищення вмісту гормону росту в організмі дитини викликає його посилений ріст і призводить до гігантизму.
 
При виділенні у кров надлишкової кількості гормонів росту у дорослої людини, коли ріст кісток завершений, розвивається хвороба акромегалія. У таких хворих збільшуються кістки пальців, стоп, лицьової частини черепа. При цьому посилено ростуть ніс, підборіддя, збільшується язик, об'єм серця та інших органів. Голосові зв'язки товщають, і голос стає грубшим.

 акромегалія.jpg

 
Гіпофіз виділяє гормони, які стимулюють ріст і дозрівання статевих клітин, утворення і виділення молока молочними залозами, впливають на водно-сольовий обмін в організмі.
 
Секреція гормонів гіпофіза в кров регулюється за принципом зворотного зв'язку (саморегуляції): зниження вмісту певного гормону в крові викликає виділення гіпофізом відповідного гормону, який підвищує активність залози.
 
Задня доля гіпофіза виділяє у кров два гормони:
  • гормон вазопресин підсилює процес реабсорбції, тобто зворотного всмоктування води в ниркових канальцях. При нестачі цього гормону утворюється дуже багато сечі і розвивається нецукровий діабет.
  • Гормон окситоцин впливає на гладкі м'язи та викликає їх скорочення. Цей гормон утворюється під час пологів; він стимулює скорочення стінок матки і виділення молока з молочних залоз у жінок, що годують.
У середній долі гіпофіза виробляється меланотропний гормон, який впливає на утворення в клітинах шкіри пігменту меланіну і визначає її колір.