Залози змішаної секреції
Залози змішаної секреції — це залози, одні клітини яких виробляють гормони, а інші — виділяють секрети, які по спеціальним протокам потрапляють в органи або в зовнішнє середовище.
До залоз змішаної секреції належать: частина підшлункової залози, статеві (яєчка у чоловіків і яєчники у жінок) та деякі інші залози.
Підшлункова залоза
Підшлункова залоза це орган довжиною \(20\) см, який міститься поруч з \(12\)-палою кишкою, позаду шлунка.
 
підшлункова залоза.jpg
 
Підшлункова залоза належить до залоз змішаної секреції. У ній є групи клітин, які виділяють травний (панкреатичний) сік у протоку, що відкривається в дванадцятипалу кишку. Це зовнішня секреція. Інші групи клітини виробляють виділяють гормони, які надходять в кров. Це внутрішня секреція.
 
Гормони підшлункової залози контролюють вміст глюкози в крові:
  • інсулін забезпечує перехід глюкози з крові в тканини і перетворення її надлишку в глікоген, який відкладається в печінці; рівень глюкози в крові при цьому знижується;
  • глюкагон, навпаки, перетворює глікоген у глюкозу і підвищує її рівень в крові.
підшлункова2.png
 
При зменшенні вироблення інсуліну збільшується вміст цукру в крові, і виникає хвороба — цукровий діабет. Хворі на цукровий діабет відчувають постійну спрагу, швидко худнуть.
Виведення глюкози з організму разом з сечею свідчить про недостатність функцій підшлункової залози і є можливим при цукровому діабеті.