Теорія:

Статеві залози
Статеві залози чоловіківсім'яники, жінокяєчники.
У статевих залозах утворюються не тільки статеві гормони, а й статеві клітини (яйцеклітини, сперматозоїди), тому вони належать до залоз змішаної секреції.
 
Розвиток статевих залоз пов'язане із загальним розвитком організму людини. У дитячому віці ці залози не розвиваються (перебувають у «сплячому стані»). У віці \(12\) - \(16\) років починається процес статевого розвитку (період статевого дозрівання, або пубертатний період), у результаті якого настає статева зрілість (статеві залози починають виробляти статеві гормони, в них також починають дозрівати статеві клітини).
 
статеві залози.png
 
Чоловічі статеві залози
Сім'яники виділяють у зовнішнє середовище сперматозоїди (зовнішня секреція), а у внутрішнє — гормони андрогени, основним з яких є тестостерон (внутрішня секреція).
 
Тестостерон визначає розвиток чоловічих статевих органів і вторинних статевих ознак (формування м'язів, розподіл волосся на тілі, тембр голосу, особливості поведінки, тощо). Цей гормон контролює також дозрівання сперматозоїдів.
 
вплив тестостерону.jpg
Жіночі статеві залози
В яєчниках утворюються яйцеклітини (зовнішньосекреторна функція), і жіночі статеві гормони естрогени і прогестини (внутрішньосекреторна функція).
 
Естрадіол визначає розвиток вторинних статевих ознак у жінок (формування молочних залоз, тип статури, висота голосу, тощо). Цей гормон також контролює менструальний цикл.
 
Прогестерон, або «гормон вагітності» виробляється в організмі вагітних жінок. Він зупиняє дозрівання нових яйцеклітин, тимчасово припиняє менструації і контролює перебіг вагітності.
 
У нормі в сім'яниках виробляється певна кількість жіночих гормонів, а в яєчниках — чоловічих. Якщо співвідношення статевих гормонів в організмі порушується, то виникає інтерсексуальність. У чоловіків з'являються деякі жіночі ознаки, а у жінок — чоловічі.