Нервова система контролює, координує і регулює узгоджену роботу всіх систем органів, підтримує сталість складу його внутрішнього середовища (завдяки цьому організм людини функціонує як єдине ціле). За участю нервової системи здійснюється зв'язок організму з навколишнім середовищем.
Нервова тканина
Нервова система утворена нервовою тканиною, яка складається з нервових клітин — нейронів — і дрібних клітин-супутників (гліальних клітин), яких приблизно у \(10\) разів більше, ніж нейронів.

нервова тканина.png 

Нейрони забезпечують основні функції нервової системи: передачу, переробку і зберігання інформації. Нервові імпульси мають електричну природу і поширюються по відростках нейронів.
Клітини-супутники виконують живильну, опорну і захисну функції, сприяючи росту і розвитку нервових клітин.
Будова нейрона
Нейрон — основна структурна і функціональна одиниця нервової системи.
Структурно-функціональною одиницею нервової системи є нервова клітина — нейрон. Його основними властивостями є збудливість і провідність.
Нейрон складається з тіла і відростків.
Короткі, сильно розгалужені відростки — дендрити, по ним нервові імпульси надходять до тіла нервової клітини. Дендритів може бути один або декілька.
Кожна нервова клітина має один довгий відросток — аксон, по якому імпульси спрямовуються від тіла клітини. Довжина аксона може досягати декількох десятків сантиметрів. Об'єднуючись у пучки, аксони утворюють нерви.
 
нейрон.png
 
Довгі відростки нервової клітини (аксони) покриті мієліновою оболонкою. Скупчення таких відростків, покритих мієліном (жироподібною речовиною білого кольору), у центральній нервовій системі утворюють білу речовину головного і спинного мозку.
Короткі відростки (дендрити) і тіла нейронів не мають мієлінової оболонки, тому вони є сірого кольору. Їх скупчення утворюють сіру речовина мозку.
Синапс
Нейрони з'єднуються один з одним таким чином: аксон одного нейрона приєднується до тіла, дендритам або аксону іншого нейрона. Місце контакту одного нейрона з іншим називається синапсом. На тілі одного нейрона налічується \(1200\) — \(1800\) синапсів.
Синапс — простір між сусідніми клітинами, в якому здійснюється хімічна передача нервового імпульсу від одного нейрона до іншого.

будова нейрона.png
 
Кожен синапс складається з трьох відділів:
  1. Мембрана, утворена нервовим закінченням (пресинаптична мембрана).
  2. Мембрана тіла клітини (постсинаптична мембрана).
  3. Синаптична щілина між цими мембранами.
синапс2.png
 
У пресинаптичній частині синапсу міститься біологічно активна речовина (медіатор), яка забезпечує передачу нервового імпульсу з одного нейрона на інший. Під впливом нервового імпульсу медіатор виходить у синаптичну щілину, діє на постсинаптичну мембрану і викликає збудження в тілі клітини наступного нейрона. Так через синапс передається збудження від одного нейрона до іншого.
Поширення збудження пов'язане з такою властивістю нервової тканини, як провідність.
Типи нейронів
Нейрони розрізняються за формою
 
форма_нейронів.png
 
Залежно від функцій, які вони виконують, виділяють наступні типи нейронів:
  • нейрони, що передають сигнали від органів (рецепторів) до ЦНС (спинного та головного мозку), називають чутливими. Тіла таких нейронів містяться поза ЦНС, у нервових вузлах (гангліях). Нервовий вузол являє собою скупчення тіл нервових клітин за межами центральної нервової системи;
  • нейрони, що передають імпульси від спинного і головного мозку до м'язів і внутрішніх органів називають руховими. Вони забезпечують передачу імпульсів від ЦНС до робочих органів.
  • зв'язок між чутливими і руховими нейронами здійснюється за допомогою вставних нейронів через синаптичні контакти у спинному і головному мозку. Вставні нейрони містяться у межах ЦНС (тобто тіла і відростки цих нейронів не виходять за межі мозку).
нейрон2.png

 
Скупчення нейронів у центральній нервовій системі називається ядром (ядра головного, спинного мозку).
Нерви
Спинний і головний мозок зв'язані з усіма органами нервами.
Нерви — вкриті оболонкою структури, що складаються з пучків нервових волокон, утворених в основному аксонами нейронів і клітинами нейроглії.
 
 
нерв.png
 
Нерви забезпечують зв'язок центральної нервової системи з органами, судинами і шкірним покривом.
 
Розрізняють нерви:
  • чутливі — забезпечують проведення імпульсів від рецепторів в ЦНС;
  • рухові — що складаються з аксонів рухових нейронів і забезпечують проведення імпульсів з ЦНС до виконавчих органів;
  • змішані — здатні проводити імпульси в обох напрямках.
Нервові сплетіння — це сукупність нервових волокон різних нервів, що іннервують шкірний покрив, скелетні м'язи і внутрішні органи.
Одне з найвідоміших нервових сплетінь — сонячне сплетіння, розташоване у черевній порожнині.

solnechnoe-spletenie.jpg 
Джерела:
http://schmhlpr.appspot.com/adrenergicheskiy-sinaps-shema.html