Периферична нервова система (ПНС) — частина нервової системи, що здійснює зв'язок між ЦНС і органами. Її утворюють нерви, нервові вузли, нервові сплетіння, що розташовані за межами ЦНС.
Периферична нервова система поділяється на соматичну та вегетативну частини:
- соматична (рухова) частина іннервує (підводить нервові імпульси) скелетні м'язи й забезпечує їхню швидку реакцію на подразнення. За участю цього відділу мозок людини отримує інформацію про зовнішнє середовище та його вплив на організм (наприклад, температурні зміни, біль, дотик та ін.). За її допомогою людина довільно (тобто за власним бажанням) виконує різні рухи;
- вегетативна (автономна) нервова система регулює роботу внутрішніх органів, управляє активністю гладкої і серцевої мускулатури, роботою залоз, реакціями обміну речовин, підтримуючи постійність внутрішнього середовища в організмі людини. Сама людина не може керувати роботою цієї системи (не можна, наприклад, за бажанням зупинити серце, прискорити процес травлення, затримати потовиділення), тобто, вона працює мимоволі.
В автономній (вегетативній) нервовій системі розрізняють два відділи: парасимпатичний і симпатичний. Як правило, нерви цих двох відділів мають протилежний вплив на внутрішні органи.
Основними провідними шляхами периферичної нервової системи є нерви. Вони містять нервові волокна й поділяються на рухові, чутливі та змішані. А за місцем відходження розрізняють черепно-мозкові та спинномозкові:
- черепно-мозкові нерви відходять від головного мозку, проходять через певні отвори черепа й іннервують органи голови та шиї людини. Усі черепні нерви, крім блукаючого, іннервують верхню частину тіла. У людини \(12\) пар черепно-мозкових нервів, їх позначають римськими цифрами в порядку їх розташування і кожний із них має власну назву (наприклад, \(І\) пара — нюхові нерви, \(ІІ\) пара — зорові нерви, тощо);
- спинномозкові нерви — парні нерви людини, що виходять з кожного сегмента спинного мозку. Ці нерви змішані, тому що містять рухові й чутливі нервові волокна. Їх у людини \(31\) пара. Кілька сусідніх спинномозкових нервів утворюють сплетіння (шийне, плечове, поперекове, крижове), а потім розгалужуються на периферичні нерви.
Отже, периферична нервова система утворена широкою мережею нервів, вузлів та сплетінь за допомогою яких центральна нервова система отримує інформацію щодо стану довкілля та забезпечує діяльність внутрішніх та зовнішніх органів.
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / В. Соболь. – Кам’янець-Подільський: Вид-во «Абетка», 2016. – с. 171 - 172.