Судинні захворювання мозку
Мозковий інсульт — нервова хвороба, зумовлена порушенням кровопостачання головного мозку або крововиливом у тканини мозку. Хвороба посідає третє місце серед причин смертності населення, поступаючись лише захворюванням серця та злоякісним пухлинам.
 
Мігрень — одна з найдавніших і найпоширеніших хвороб, відомих людству. Для мігрені характерні гострі приступи головного болю пульсуючого характеру, що періодично повторюються.
Захворювання периферичної нервової системи
Захворювання периферичної нервової системи становлять близько \(50\) % усіх захворювань. Залежно від структур, що вражаються, виокремлюють:
  • радикуліт (ураження спинномозкових корінців);
  • невралгії (ураження периферичних нервів, що супроводжуються болем, але їхні функції зберігаються, наприклад міжреберна невралгія);
  • невропатії (ураження периферичних нервів, що супроводжуються болями і порушенням їхніх функцій, наприклад невропатія сідничного нерва).
Інфекційні захворювання нервової системи
Енцефаліт — це запалення головного мозку. Причини запалення можуть бути різними — інфекції, алергічні реакції або дія токсинів. Найпоширенішими збудниками інфекційного енцефаліту є віруси, але спричинити його також можуть бактерії, найпростіші або гриби. Енцефаліт набагато простіше попередити, ніж вилікувати. Щоб не захворіти на нього, роблять щеплення та попереджають укуси кліщів або комарів, які можуть бути переносниками збудників цього захворювання.
  
Менінгіт — інфекційне захворювання, що вражає оболонки головного та спинного мозку (запалення м'якої мозкової оболонки). Причиною цієї хвороби можуть бути віруси, бактерії, мікроскопічні грибки. Лікарі упевнені, що ця хвороба супроводжує тих, хто любить похизуватися на холоді в легкому вбранні. Запобігти менінгіту можна за допомогою звичайної профілактики простудних захворювань.
 
Поліомієліт — гостре інфекційне захворювання, яке спричинене поліовірусом. Хвороба здатна перебігати з ураженням центральної нервової системи, виникненням паралічів, іноді закінчується смертю постраждалого. Вірус поліомієліту поширюється від людини до людини через слину, заражену їжу та воду. Найбільш уразливими до поліомієліту є діти віком до п'яти років. Ця хвороба є невиліковною, але її поширенню можна запобігти шляхом вакцинації.
Дегенеративні хвороби мозку
Хвороба Паркінсона — це захворювання головного мозку, спричинене прогресуючим руйнуванням і загибеллю нейронів середнього мозку. На цю хворобу страждають приблизно \(1\) - \(2\) % людей віком понад \(65\) років. Першою ознакою хвороби зазвичай є тремтіння рук, ніг чи голови. Із часом розвивається обмежена рухливість через порушення нормальної передачі нервових імпульсів до м'язів.
 
Для профілактики захворювань нервової системи необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку, займатися фізкультурою, підвищувати загальну опірність організму, уникати негативних впливів середовища, запобігати формуванню шкідливих звичок та ін.
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / В. Соболь. – Кам’янець-Подільський: Вид-во «Абетка», 2016. – с. 176.
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / К. М. Задорожний. — Харків: Вид-во «Ранок», 2016. — с. 128.