Теорія:

В організмі майбутньої дівчинки клітини-попередники яйцеклітин утворюються ще під час її внутрішньоутробного розвитку. В яєчнику новонародженої дівчинки міститься близько \(40\) тис. незрілих статевих клітин, з яких повної зрілості досягають лише \(350\) - \(500\). Їх дозрівання відбувається в граафових бульбашках (фолікулах) яєчників.
 
У зрілому організмі кожного місяця (один раз на \(26\) - \(32\) днів) в одному з яєчників під впливом специфічного гормону гіпофіза дозріває один фолікул, який містить майбутню яйцеклітину. Процес виходу яйцеклітини з фолікула називається овуляцією.
 
Незріла яйцеклітина виходить у черевну порожнину, звідки через бахромчату воронку потрапляє у фаллопієву трубу (маткову трубу) і завершує там своє дозрівання, просуваючись протягом \(7\) днів по матковій трубі до матки.
 
Яйцеклітина пересувається до матки завдяки скороченням гладких м'язів, розташованих у стінках фаллопієвих труб, і рухам війок епітелію, що покриває їх внутрішню поверхню. У матковій трубі завершується дозрівання яйцеклітини і може статися її запліднення. Якщо воно відбувається, то настає вагітність. Якщо ж запліднення не відбувається, то яйцеклітина гине.
 
Порожнина фолікула, який лопнув, поступово заповнюється клітинами, що містять жироподібну речовину жовтого кольору, і перетворюється на жовте тіло — тимчасову залозу внутрішньої секреції, що виробляє гормон прогестерон.
 
розвиток яйцеклітини.png
 
Гормон жовтого тіла затримує дозрівання наступного фолікула і готує слизову матки для прийняття зародка.
 
Якщо яйцеклітина буде запліднена, то прогестерон буде забезпечувати протікання вагітності. Якщо вагітність не настала, прогестерон перестає виділятися на \(13\) - \(14\)-й день після овуляції, і слизова матки відторгається. При цьому лопаються досить великі кровоносні судини. Шматочки слизової разом з кров'ю витікають у піхву. Цей період — менструація — триває від \(3\) до \(5\) днів. Потім слизова матки відновлюється.
 
Овуляція і, відповідно, менструальний цикл (дозрівання фолікула, овуляція, утворення і розвиток жовтого тіла), повторюється кожні \(26\) - \(32\) дня.
 
менструальний цикл.png
Жінка здатна до розмноження близько \(30\) років. Потім яєчники перестають виробляти яйцеклітини.
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл./ В. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Вид-во «Абетка», 2016. — с. 277.
Джерела:
Зображення:
http://www.male-sterility.ru/male-reproductive-system