Запліднення — злиття чоловічої та жіночої статевих клітин з утворенням зиготи, яка дає початок новому організму.
У людини — внутрішнє запліднення, за якого гамети зливаються всередині жіночого організму.
 
Це дуже складний і залежний від багатьох чинників процес, у якому можна виокремити кілька періодів:
  • внутрішнє осіменіння забезпечує потрапляння сперматозоїдів безпосередньо в жіночий організм. Гамети здатні виділяти спеціальні речовини — гамони, що сприяють їхній зустрічі та взаємодії.
  • Зустріч гамет і активація яйцеклітини є стадією переходу яйцеклітини від стану спокою до активного розвитку. Запліднення відбувається лише за певної концентрації чоловічих гамет, що пояснюється необхідністю певної кількості фермента (гіалуронідази), що розщеплює фолікулярну оболонку яйцеклітини. Гамети зустрічаються в маткових трубах уже за кілька годин після статевого акту.
  • Проникнення сперматозоїда в яйцеклітину відбувається наступним чином: з цитоплазми яйцеклітини в місці дії ферментів акросоми утворюється сприймальний горбик, який захоплює голівку і втягує її всередину. Лише один з майже 300 млн сперматозоїдів може запліднити одну яйцеклітину. У клітину можуть проникати декілька голівок сперматозоїдів, але злиття відбувається з ядром лише однієї гамети. Після проникнення яйцеклітина втрачає фолікулярну оболонку і формує оболонку запліднення, яка перешкоджає проникненню інших гамет.
запліднення.png
  • Злиття гаплоїдних ядер обох клітин супроводжується відновленням диплоїдного набору хромосом. На цій статії відбувається генетичне визначення статі. Гамети містять половинний набір хромосом: статеві клітини жінки мають \(22А+Х\), а гамети чоловіків містять \(22А+Х\) або \(22А+Y\) (де \(А\) — нестатеві хромосоми, \(Х\) і \(Y\) — статеві хромосоми). Таким чином, чоловіки за статевими хромосомами дають два типи гамет, а жінки — один тип. Якщо при заплідненні до яйцеклітини з \(22А+Х\) хромосомами потрапляє сперматозоїд з \(22А+Х\) хромосомами, то утворюється зародок жіночої статі, а якщо з \(22А+Y\) хромосомами — зародок чоловічої статі.
  • Активація зиготи до поділу (дроблення) розпочинається вже через декілька годин після запліднення. Вона продовжується кілька діб за рахунок накопичених поживних речовин цитоплазми. До середини шостої доби зародок уже має понад \(100\) дрібних клітин.
заплідення_схема.png
 
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл./ В. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Вид-во «Абетка», 2016. — с. 279 - 280.