Захворювання шкіри
Відмерлі клітини рогового шару епідермісу, піт і виділення сальних залоз скупчуються на шкірі, перешкоджають її нормальному функціонуванню та створюють сприятливі умови для розвитку різних мікроорганізмів, присутніх у навколишньому середовищі. На фотографії — колонії бактерій, вирощених в лабораторії з відбитка брудних рук. Деякі з бактерій належать до хвороботворних.
 
бактерії.jpg
 
Нерегулярний догляд за шкірою може стати причиною шкірних захвоювань.
 
У місці закупорювання проток сальних залоз розмножуються бактерії і розвивається запальний процес. На шкірі з'являються прищі, фурункули і карбункули. У підлітковому віці через гормональну перебудову організму іноді на обличчі і на тілі з'являється одночасно велика кількість прищів. Це сильно погіршує стан шкіри і призводить до психологічних проблем. При неправильному догляді за такою шкірою (видавлюванні, недостатньому очищенні) можуть бути ускладнення, а на місці запальних вузликів залишаються шрами.

шкіра_пошкодження.png 
фолукул.png
 
Шкіра схильна також заразних захворювань. Паразитичний коростяний кліщ викликає коросту. Він живе у шкірі: прогризає в ній ходи, відкладає яйця, харчується її частинками, отруює своїми виділеннями. Шкіра покривається червоними плямами, з'являється сильний свербіж. При несвоєчасному лікуванні кліщ може вражати також внутрішні органи.
 
коростяний_кліщ.jpg
 
Паразитичні грибки викликають мікози. Одне з таких захворювань — стригучий лишай (мікроспорія). Передається він зазвичай від бродячих тварин. Грибок руйнує волосяний покрив. На місці ураження волосся обламуються і утворюються лисини. Уражається також зовнішній шар шкіри.
 
лишай.jpg
 
Будь-які зміни шкірного і волосяного покриву вимагають консультації лікаря і при своєчасному застосуванні призначених лікарем лікарських засобів виліковуються.
Гігієна шкіри
Піт, що постійно виділяється, шкірне сало призводять до появи неприємного запаху. На брудній шкірі швидко розмножуються мікроорганізми, тому поверхню шкіри необхідно регулярно очищати. Для цього все тіло обмивають теплою водою з милом. Щоденний душ дозволяє утримувати тіло в чистоті і видаляє зі шкіри все зайве. Необхідно також своєчасно міняти і прати одяг, особливо білизну, що стикається зі шкірою.
 
Особливий догляд потрібен і за шкірою рук. При виконанні роботи по дому або на городі руки потрібно захищати рукавичками.
 
Ноги також вимагають ретельного догляду. У закритому взутті вони потіють, шкіра зволожується. Може з'являтися неприємний запах. Постійна підвищена вологість сприяє розвитку грибків. Тому щоденне миття ніг у теплій воді з милом — обов'язкова гігієнічна процедура.
 
Потрібно стежити за станом нігтів, оскільки під ними може накопичуватися бруд і велика кількість мікроорганізмів. Нігті постійно ростуть, і їх регулярно обрізають. Нігті на руках стрижуть щотижня, на ногах — не рідше одного разу на два тижні.
 
обріззання нігтів.png
 
Треба регулярно доглядати за волоссям. На їх поверхні накопичується шкірне сало, частинки пилу. Догляд за волоссям — це регулярне миття і розчісування.
 
Велике значення для нормального функціонування шкіри має правильний вибір одягу та взуття. Одяг не може утрудняти рухів, він повинен захищати від переохолодження та перегрівання, пропускати повітря і водяну пару. Правильно підібране взуття дозволяє вільно пересуватися, захищає від перепадів температури, не натирає ноги.