Теорія:

Кров рухається по двох замкнутим системам судин, сполучених з серцем — малому і великому колах кровообігу. Кругообіг крові по великому колу відбувається приблизно за \(20\) секунд, по малому колу — у \(5\) разів швидше.
 
схема кровообігу.png

Мале коло кровообігу
Мале (легеневе) коло кровообігу починається з правого шлуночка серця, з якого виходить легенева артерія (оскільки ця судина виносить кров з серця, то вона називається артерією, хоча і містить бідну на кисень венозну кров).
Легенева артерія розгалужується на ліву і праву легеневі артерії, по яким ця венозна кров потрапляє у легені, де збагачується киснем і перетворюється на артеріальну кров. По легеневих венах ця артеріальна кров надходить у ліве передсердя, а звідти у лівий шлуночок і знову у велике коло.
Велике коло кровообігу
Велике коло кровообігу починається від лівого шлуночка аортою, від якої відходять великі висхідні артерії (які несуть кров до голови і верхніх кінцівок) і низхідні артерії (які несуть кров до всіх органів і тканин тіла, у тому числі до самого серця).
Артерії поступово розгалужуються, утворюючи в органах і тканинах мережу капілярів, в яких відбувається обмін між кров'ю і тканинами. Віддавши кисень і поживні речовини, кров приймає з тканин вуглекислий газ і інші продукти обміну. Така бідна киснем кров називається венозною.
З верхньої частини тіла венозна кров збирається у верхню порожнисту вену, а з нижньої — в нижню порожнисту вену. Порожнисті вени впадають у праве передсердя, де закінчується велике коло кровообігу.