Ослаблення імунітету не дозволяє організму активно протистояти захворюванням, проте також небезпечним є і його надмірне посилення, при якому починають вироблятися антитіла до власних білків. При цьому відбувається руйнування здорових клітин і тканин. Такі хвороби назвали аутоімунними. Прикладом такого захворювання може бути системна червона вовчанка, при якій антитіла знищують сполучні тканини власного організму.
Алергія — це підвищена чутливість організму до будь-небудь речовини.
Речовини, що викликають алергію, називають алергенами. Найвідоміші з них — шерсть тварин, пилок рослин, отрута комах (бджіл, ос), деякі лікарські препарати.

алергени.jpg 
Дуже часто алергія виражена слабо і не викликає у людини будь-яких неприємних відчуттів. Проте іноді алергія лежить в основі небезпечних хвороб (наприклад, астми).
Більшість алергій викликано порушеннями у роботі імунної системи. У здорової людини імунна система відрізняє нешкідливі чужорідні білки від небезпечних білків і не реагує на них. У алергіка антитіла виробляються на нешкідливий чужорідний білок як на найнебезпечніший збудник хвороб. У результаті виникає реакція, подібна із запаленням. Причому іноді ця реакція є настільки сильною, що стає небезпечною для життя людини (наприклад, набряк Квінке).
Для попередження алергії використовують речовини, що знижують реакцію організму на алергени і дозволяють запобігти нападу хвороби.
СНІД
Найвідомішим захворюванням, пов'язаним з руйнуванням імунної системи є СНІД (синдром набутого імунодефіциту). На початку \(80\)-х рр. минулого століття спостерігалось швидке збільшення кількості людей з новим загадковим захворюванням. Захворювання не мало особливих симптомів і не виявлялося як окрема хвороба. Проте спостерігалось різке пригнічення імунної системи, що сприяло розвитку безлічі різних інфекцій, які швидко призводили до смерті пацієнтів. Хворі втрачали здатність чинити опір інфекціям, їх імунітет швидко слабшав, і вони гинули від різних хвороб.
Найчастіше хвороба зустрічалася або у наркоманів, або у людей, які ведуть безладне статеве життя. Рідше це страшне захворювання розвивалося у людей, яким переливали чужу кров. На даний час з'ясовано, що це захворювання (СНІД) викликає вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Віруси вражають Т-лімфоцити людини. Захворювання на СНІД може призвести до повного руйнування імунної системи організму.
 
віл.jpg
 
ВІЛ, як і інші віруси, не може жити поза клітинами господаря. Тому він передається тільки через рідини: кров, материнське молоко і статевим шляхом. 
 
ВІЛ не передається через: 
  • повітря,
  • посуд,
  • одяг,
  • укуси комарів і більшості інших комах,
  • рукостискання (шкіра є нездоланним бар'єром для вірусу імунодефіциту, проте, якщо на шкірі є ушкодження (ранки, подряпини, тріщини) — передача вірусу стає можливою),
  • поцілунок (за відсутності кровоточивих ушкоджень і тріщин на губах і в порожнині рота),
  • користування ванною, туалетом, плавальним басейн, тощо.